Jedná se o jednu z nejoblíbenějších akcí a kampaní ČSO, která se těší zájmu veřejnosti i médií. Jejím posláním je nejen upozornit na zajímavé ptačí druhy žijící kolem nás a vybídnout veřejnost k jejich sledování a praktické ochraně, ale i zvýšit zájem o ptactvo a přírodu vůbec.

Prvním Ptákem roku byla v roce 1992 vlaštovka obecná, naposledy (vloni) to byl orel mořský, ptákem roku byli během let např. čáp bílý, koroptev polní, ledňáček říční nebo vrabec obecný. Protože ČSO záměrně volí jeden rok Ptákem roku pěvce a další rok nepěvce, je letos na řadě opět zástupce z řádu pěvců. Los padl tentokrát na slavíka obecného (Luscinia megarhynchos) z čeledi drozdovití. Jedním z důvodů, proč byl slavík zvolen je ten, že slavíků obecných v jiných evropských zemích ubývá, zatímco u nás jejich populace mírně roste a tento pozitivní trend by bylo dobré udržet.

Pokud byste slavíka obecného chtěli slyšet zpívat v přírodě, můžete se zúčastnit akce ČSO nazvané Noc slavíků, která spočívá právě ve výpravě za hlasem Ptáka roku, vedené zkušenými ornitology.

zdroj: stránky ČSO a ČRo - Leonardo