Program, jehož úlohou je vytvořit z klasické dvojrozměrné fotografie 3D obraz, vytvořili vědci z Carnegie Mellon University. Program vyvinul postgraduální student robotiky Derek Hoiem, jako poradci s ním spolupracovali učitelé Alexei Efros a Martial Hebert.

Klasický 2D obraz obsahuje určité informace, které umožňují expandovat jeho obsah do třetího rozměru. Příkladem je způsob vrhání stínů na jiné objekty, pohyb, zbarvení, vztahy mezi stěnami a podlahou a podobně. Fotowoosh je založen na jednoduchém modelu, v němž existuje základní plocha, vertikální plochy a pozadí (tedy obloha). Analýza dvojrozměrného obrazu v souladu s tím začíná snahou zařadit každý pixel do jedné z těchto tří skupin. Nejjednodušší entitou je obloha, která je obyčejně modrá nebo bílá. Horní a dolní hrana fotografie jsou obvykle zarovnané s horizontem, což pomáhá programu rozlišit, kde začíná základní plocha. V budoucnosti bude možné software využít v navigačních systémech nebo při vytváření fotorealistických virtuálních světů.

Přestože je technologie stále ve stádiu vývoje, licenční práva k programu již zakoupila firma Freewebs. Jedná se o kreativní soukromou firmu, která poskytuje webové nástroje lidem se zájmem o vytváření multimediálních webových stránek, blogů nebo fór. Program Fotowoosh plánují zdarma zpřístupnit veřejnosti.

zdroj: Michal Černý, CHIP online; Carnegie Mellon University

oficiální stránka programu Fotowoosh (ukázky, beta verze)
ukázka programu Fotowoosh na You Tube