Nobelova cena byla těmto ekonomům udělena za položení základů teorie, která určuje za jakých podmínek budou konkrétní trhy a mechanismy fungovat společensky žádoucím způsobem.

Američan ruského původu Leonid Hurwicz (University of Minnesota, Minneapolis, USA)se ve svých 90 letech stal nejstarším laureátem Nobelovy ceny. Podle Švédské akademie věd to byl právě on, kdo celou teorii inicioval. Eric Maskin z Princetonské univerzity (Institute for Advanced Study, Princeton, USA)) s Rogerem Myersonem z Chicaga (University of Chicago, USA) ji rozvinuli. Teorie návrhu mechanismů (mechanism design) umožňuje ekonomům rozvrhovat situace, kdy budou trhy směřovat k požadovanému výsledku. Pro správný výsledek je přitom zásadní nastavení pobídek jednotlivých aktérů, které pak zajistí požadovaný výsledek.

Vyhlášení Nobelovy ceny za ekonomii 15. října 2007 bylo posledním ze série oznámení o letos udělených Nobelových cenách. Předcházela mu vyhlášení těchto cen a jejich laureátů:

8. října 2007 bylo oznámeno udělení Nobelovy ceny 2007 za medicínu a fyziologii. Cenu zíslal mezinárodní tým vědců za výzkum na poli kmenových buněk. Mario R. Capecchi (University of Utah, Salt Lake City, USA; Howard Hughes Medical Institute), sir Martin J. Evans a Oliver Smithies byli oceněni za práci, při níž uskutečnili genové změny u myší s využitím embryonálních buněk.

9. října 2007 bylo zveřejněno, že Nobelovu cenu 2007 za fyziku získali Francouz Albert Fert (Université Paris-Sud; Unité Mixte de Physique CNRS/THALES, Orsay) a Němec Peter Gruenberg (Forschungszentrum Jülich) za za objevy v oblasti magnetorezistance. Ty umožnily vznik jedné z prvních velkých aplikací ve světě nanotechnologií a vývoj technologie, která vedla například k radikální miniaturizaci harddisků.

10. října 2007 byla vyhlášena Nobelova cena 2007 za chemii - získal ji Němec Gerhard Ertl (Fritz-Haber-Institut der Max-Planck-Gesellschaft, Berlin) za svůj výzkum chemických procesů na pevných površích.

11. října 2007 Švédská akademie věd oznámila laureátku letošní Nobelovy ceny za literaturu. Stala se jí feministka Doris Lessingová z Velké Británie za to, "s jakým umem dokázala do literatury dostat ženskou zkušenost, a za to, jak skrze svou skepsi, zápal i vizionářství podrobila rozpolcenou civilizaci zevrubnému zkoumání".

12. října 2007 jsme se dozvěděli, že Nobelovu cenu míru udělila Akademie bývalému americkému viceprezidentu Alu Goreovi za jeho aktivity v boji proti změnám klimatu. Druhou polovinu ceny získal Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC), který se skládá z vědců vypracovávajících zprávy a analýzy pro OSN.

Více informací o udělených cenách i jednotlivých laureátech se dozvíte na stránkách Nobelprize.org