V příštích několika měsících wikipedisté neboli autoři obsahu Wikipedie budou předmětem celosvětového průzkumu, který má zjistit jejich zvyky ohledně publikování v této nesmírně populární online encyklopedii.

Nadace Wikimedia Foundation, která Wikipedii spravuje, zadala výzkum výzkumnému centru UNU-MERIT. (Jedná se o společné výzkumné a školící středisko Univerzity Spojených národů (United Nations University - UNU) a Maastrichtské univerzity.) Mezi cíle výzkumu patří přijít nejenom na to, kdo wikipedisté jsou, ale také jak moc přispívají do encyklopedie. Další součástí průzkumu je zjistit, jací lidé Wikipedii využívají a identifikování jednotlivých typů uživatelů od těch, kteří encyklopedii užívají až po ty, kteří do ní aktivně přispívají.

Totožnost uživatelů se ovšem bude zkoumat daleko podrobněji než pouze zjišťováním zvyků při prohledávání Wiki. Autoři průkumu se snaží odkrýt pravou identitu autorů Wikipedie. To je něco, co alternativní Citizendium vyřešilo požadavkem na užívání pravého jména uživatele jako součásti editačního procesu. V minulosti byla anonymita uživatele jedním z klíčových bodů sporu ohledně zodpovědnosti a efektivnosti vynucování pravidel v komunitě uživatelů Wikipedie.

Část výsledků výzkumu bude zveřejněna na letošním ročníku Wikimanie (Wikimedia International Conference), která se koná na konci července v Egyptě a úplnější zpráva později během roku.

zdroj: server CNET News