Čechoslovák Vladimír Remek byl reprezentantem teprve  třetí národnosti, která se po kosmonautech dvou soupeřících mocností (Sovětského svazu a USA) do vesmíru dostala. Stal se prvním vybraným kosmonautem programu INTERKOSMOS, v rámci něhož se do vesmíru postupně podívali státní příslušníci všech socialistických zemí.

Výběr kandidátů probíhal v Praze od června 1976. Z 25 vojenských pilotů zužujícím se výběrem prošla čtveřice Ladislav Klíma, Oldřich Pelčák, Vladimír Remek a Michal Vondroušek. Po dalších náročných testech ve Hvězdném městečku u Moskvy byli v prosinci 1976 nominováni do finálního výcviku major Oldřich Pelčák a kapitán Vladimír Remek. Oba kandidáti v květnu 1977 složili náročné teoretické zkoušky a byli jim přiděleni partneři z řad sovětských kosmonautů. K Oldřichu Pelčákovi byl přidělen Nikolaj Nikolajevič Rukavišnikov (civilista, jaderný inženýr s již dvěma zkušenostmi z kosmického letu), Vladimír Remek podstoupil další přípravu po boku Alexeje Alexandroviče Gubareva (plukovníka letectva s jedním kosmickým startem).

Bylo rozhodnuto, že jako první poletí do vesmíru kosmonaut z ČSSR, jako další Polák a třetí kosmonaut z NDR. Tento výběr dodnes nikdo nevysvětlil, spekuluje se o tom, že je to byla jakási náplast za vpád sovětských vojsk v srpnu 1968 a následnou okupaci. Dalsím pádným důvodem mohlo být, že Československo bylo ve vědeckém výzkumu, který v rámci programu Interkosmos probíhal, nejaktivnější.

Oba naši kandidáti si byli rovni - teprve v druhé polovině února 1978 bylo sděleno, že do křesel v kabině Sojuzu 28 usednou Alexej Gubarev a Vladimír Remek a jejich náhradníky budou Nikolaj Rukavišnikov s Oldřichem Pelčákem.

2. března 1978 přesně v 16 hodin 27 minut a 50 vteřin středoevropského času (na kazašském kosmodromu Bajkonur bylo v té době o 5 hodin více) odstartovala z kazašského kosmodromu Bajkonur sovětská nosná raketa Sojuz-U s kosmickou lodí Sojuz 28. Kromě Vladimíra Remka byl na její palubě také velitel Alexej Gubarev. Jednalo se o šedesátou třetí kosmickou loď s lidskou posádkou ve vesmíru, Vladimír Remek se stal 87. člověkem ve vesmíru a Československo třetí zemí světa, která měla svého vlastního kosmonauta. Kromě posádky Sojuzu 28 byla v kosmu v tu chvíli ještě dlouhodobá posádka orbitální stanice Saljut 6 tvořená Jurijem Romaněnkem a Georgijem Grečkem, ke které právě Sojuz 28 mířil.

Vladimír Remek ukončil svůj kosmický let po 7 dnech 22 hodinách a 18 minutách. Za tu dobu uletěl vzdálenost větší než 5 milionů 300 tisíc kilometrů a naši planetu oblétl 126krát. Domů, do Československa, se Vladimír Remek vrátil 27. dubna 1978.

Zdroj: tisková zpráva ČAS Před třiceti roky vzlétl do kosmu československý kosmonaut (Milan Halousek, Michal Václavík). článek Před třiceti lety: jak se dostal první Čechoslovák do vesmíru (Karel Pacner, Technet.cz)
- v těchto zdrojích se dozvíte další podrobnosti a zajímavosti