Na webové adrese EOL.org vzniká nová rozsáhlá oborová encyklopedie s názvem Encyclopedia of Life, která si klade za cíl vytvořit registr všech žijících druhů na naší planetě.

Projekt byl zveřejněn v květnu minulého roku a do dnešního dne se podařilo zpracovat informace o tisících živočišných a rostlinných druhů. Sběr dat pro tuto internetovou encyklopedii zabere dalších deset let. Encyclopedia of Life nabídne záznam pro každý živočišný a rostlinný druh v několika verzích. K dispozici bude jednoduchý přehled, kompletní záznam a interaktivní náhled na digitalizovaný katalog Biodiversity Heritage Library. Prvních 30 000 webových stránek si mohli uživatelé prohlédnout již 27.2.2008, během několika hodin však musela být pro obrovský zájem veřejnosti encyklopedie dočasně pozastavena. Plnohodnotná verze encyklpodedie by se měla na internetu objevit v první polovině letošního roku.

Celkové náklady projektu se odhadují na 110 milionů dolarů, projekt je financován ze sponzorských darů. Nadace The John D. and Catherine T. MacArthur Foundation a The Alfred P. Sloan Foundation přispěly dohromady částkou 50 milionů dolarů.

Největším rozdílem oproti oblíbené Wikipedii je fakt, že všechny záznamy v Encyclopedia of Life budou autorizovány profesionály a obsah poskytnou desítky renomovaných organizací.

zdroj: článek Encyclopedia of Life: Nová konkurence pro Wikipedii, Jakub Čížek, Živě.cz