Pracovníci DARPA prozradili, že letadlo bude známé jako Vulture (sup) kvůli své "trvalé pseudo-satelitní schopnosti". Znamená to, že toto letadlo bude schopné přelétávat nad jednou oblastí, komunikovat a provádět analýzy po dobu několika let v kuse.

Přestože projekt vypadá velmi přitažlivě, jsou zde některé závažné problémy a překážky k jeho dosažení.

  1. První výzva, která před designéry stojí, je přijít na způsob, jak letadlo zásobovat energií během dlouhých misí.
  2. Dalším problémem je, že toto letadlo ponese 1000 liber (450 kg) užitečného zatížení za větru ve výšce 60 až 90 tisíc stop (přibližně 18 až 27 km).
  3. Designéři také musí vyřešit problémy s degradací materiálů během jejich dlouhodobého vystavení letu stratosférou.

Navíc zde během vývoje letedla mohou nastat mnohé další výzvy.

Vedoucím tohoto ambiciózního projektu NASA je Daniel Newman. Jak říká: "Chceme úplně změnit způsob jakým přemýšlíme o letadle. Letectví má jeden perfektní rekord - nikdy jsme žádné nenechali tam nahoře. My se pokusíme tento rekord prolomit." Vypadá to, že je čas vymanit se z tradičního cyklu letadla "start - obnova - údržba - start".

V zásadě letadla fungují jako satelity, ale hlavní rozdíl je v tom, že se neřídí orbitální mechanikou. Vulture můžete chápat jako psedo satelit, který pracuje ve stratosféře a ne na nižším zemském orbitu. To by mělo poskytnout zlepšení v komunikační schopnosti o 65 dB a zvýší rozlišovací schopnosti senzorů na palubě.

NASA zatím nezmínila žádný časový plán, kdy bude letadlo hotové. Prozatím zpracovala na pravděpodobném designu letadla (viz obrázek).

 

zdroj: Squidoo: Latest Technology News