Jak informovala agentura ANSA, na projektu se společně podílely Vysoká škola svaté Anny v Pise a univerzita Campus Biomedico v Římě. Projekt nazvaný LifeHand je financován z fondů Evropské unie ve výši dvou milionů eur (52 miliónů Kč) po dobu pěti let. Použité elektrody vyrobil německý Institut pro biolékařskou techniku (IBMT). Prsty ruky jsou vyrobeny z hliníku a mechanické části z oceli, povrch je z uhlíkového vlákna. Pomůcka váží dva kilogramy.

Elektrody, které ovládá přímo nervový systém pacienta, jsou celkově čtyři a jsou umístěny na zápěstí a na předloktí. Pacient tak dokáže rukou pohybovat a dokonce přijímá senzorické stimuly. Muž umí sevřít pěst a ohnout prsty jako kleště a dokonce i hýbat malíčkem.

Od projektu bionické ruky až po její implantaci prvnímu pacientovi uplynulo šest let. Operaci, jíž předcházelo dlouhé období příprav, uskutečnil tým neurologů, ortopedů, neurochirurgů a bioinženýrů na univerzitě Campus Biomedico v Římě. Prvním pacientem se stal Pierpaolo Petruzziello, který přišel o levou ruku až do poloviny předloktí při automobilové nehodě. Vědci přiznávají, že je ještě mnoho problémů, které je třeba vyřešit, ale již plánují, že experiment zopakují s dalšími pacienty.

 

zdroj: Novinky.cz