Mezi fotografiemi, které nám nabízí kniha, jsou semena, květy i plody. Mnohé z nich známe, mnohokrát jsme je viděli, ale naše oko nedokáže v reálném životě zachytit podrobnosti. Díky technice se i my podílíme na pozorování pod mikroskopem, kam nás Viktor Sýkora pozval.

   Postavení předmětu a jeho obarvení nám umožňuje sledovat tvary a linie. Fotografované objekty nemají reálnou barvu, zvětšením upozorňují na tvar, a tak nevnímáme plochu a očekáváme v obraze určitý děj. Kompozice obrazu není překvapivá, je přiměřená, a tím dosahuje harmonie, která tyto fotografie zařazuje do kategorie estetické.

   Zamýšlíme-li se nad hranicí zvětšení, uvědomíme si, že vidíme detaily. Větším zvětšením můžeme vidět detaily detailů. Nalezneme v nich i potom tajemství semene, nebo jen uspořádání barev a tvarů? Zůstane nám pak přístupna původní informace?

   Na fotografiích Viktora Sýkory poznáte, že je nevytvořil amatér, který se jen nadchl krásou. Jeho fotografie jsou poučené, a to je třeba autorovi přičíst k dobru.

   Dokázal v nás vzbudit zájem o neznámou krásu a vyvolat úctu k zázrakům přírody.

                                                           Z předmluvy Arity Huckové