Představte si následující situaci. Stovky lidí spěchají dlouhou letištní chodbou mezi terminály. Mezi nimi jsou skryti dva teroristé, kteří nesou v plášti malé nádobky s chemikáliemi - složkami výbušnin. Obklopuje je ovšem něco, o čem nemají ponětí. Kromě běžných bezpečnostních kamer je totiž sledují pachové senzory uložené ve stěnách. Ty sepnou alarm ve chvíli, kdy kolem nich teroristé projdou a tím vyburcují k činnosti ostrahu mapující situaci na monitorovacím zařízení.

Vědci z Fraunhoferova Institutu pro komunikaci, zpracování informací a ergonomii FKIE ve Wachtbergu sestavili prototyp bezpečnostního systému, který kopíruje výše zmíněný scénář. Nazvali ho HAMLeT, což je zkratka pro Hazardous Material Localization and Person Tracking - lokalizaci nebezpečného materiálu a stopování osob.

Systém je tvořen sítí vysoce citlivých pachových senzorů, které mohou sledovat dráhu výbušniny. Čip senzoru obsahuje oscilující (kmitající) krystaly. V okamžiku, kdy senzor zachytí chemické molekuly, změní se frekvence, se kterou tyto krystaly kmitají. U různých látek dojde k odlišné změně. Další část systému, která umožní sloučení dat ze všech senzorů, vystopuje dráhu výbušniny a identifikuje nositele. K vystopování osob je zapotřebí druhá síť senzorů, v tomto případě vědci použili laserové scannery.

„Skutečným úspěchem systému HAMLeT je jeho schopnost porovnat všechna data a přeměnit je v jasný a přesný celkový obraz," říká Dr. Wolfgang Koch z FKIE. Systém umožňuje vytvořit přesný obraz o pohybu chodce a zároveň ho propojí s konkrétním pachem. V současné době se vědci snaží systém zdokonalit a zredukovat výskyt falešných poplachů. Po dokončení vývoje se systém stane běžnou součástí například letištních hal, vlakových nádraží i všech veřejných prostranství, kde se shromažďuje více lidí.

Původní článek: Sniffing Out Terrorists. MedicalNewsToday

Zdroj: Inovace.cz

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons, autor Bjørn Christian Tørrissen)