V publikaci Chrám světa. Svatyně, kulty a mysteria starověkého Egypta se autor snaží o širší a důkladnější pohled nejen na stavební vývoj, ale také na význam chrámu ve starém Egyptě. Usiluje o zasazení vybraného souboru hlavních staroegyptských chrámů do širšího historického, naboženského a archeologického kontextu. Snaží se chrám "oživit" tak, aby se dnešnímu návštěvníkovi nejevil jen jako sice malebná, ale nepřehledná a málo říkající směsice nádvoří, sloupových síní, obelisků, soch a kaplí ve více či méně dochovaném stavu. Tato publikace je zatím nejen u nás, ale i v mezinárodním měřítku ojedinělá.
"Jak dokládají archeologické výzkumy, za několik tisíciletí trvání starého Egypta vznikl v zemi bezpočet posvátných prostorů od jednoduchých "příbytků božstva" po velké, stavebně i kultovně členité stavby. I uctívaných božstev bylo velmi mnoho - podle jednoho odhadu je ze starého Egypta doloženo na dva tisíce bohů, polobohů a různých démonů. Jejich příbytky, byť šlo jen o velmi prostou stavbu z hlíny a rákosí, byly nedílnou součástí, ba ústředním bodem každé trochu větší komunity lidí. Naprostá většina těchto staveb zanikla a zmizela beze stopy pod nánosy bahna, dochovaly se jen ty významnější, které zpravidla prošly složitým stavebním vývojem - starší stavby byly mnohdy odstraňovány a nahrazovány novými či rozšiřovány. V případě velkých a významných chrámů se tak dělo zcela v duchu státního dogmatu a královské ideologie starého Egypta, podle níž panovník, hlavní prostředník mezi bohy a lidmi, měl a také chtěl učinit "to, co nebylo vykonáno od dob předků".
Práce se zaměřuje na vybraný soubor archeologických lokalit s těmi nejvýznamnějšími staroegyptskými chrámovými komplexy. Patří mezi ně i ta místa, kde vznikly nejstarší egyptské mýty a hlavní náboženská učení o vzniku světa a jeho řádu. Kapitolám věnovaným vybraným náboženským centrům a chrámům předchází úvodní kapitola o základní náboženské koncepci a významu chrámu a jeho částí a o složení chrámového personálu. Jednotlivé kapitoly doplňuje několik takzvaných Odboček, z nichž ta závěrečná předkládá alespoň stručný nástin stavebně-historického vývoje staroegyptského chrámu.
Tato kniha snad dokáže uspokojit zvědavost čtenářů z řad široké veřejnosti, kteří se o staroegyptské chrámy a náboženské představy zajímají, a návštěvníkům Egypta usnadní orientaci v monumentálních rozvalinách, kterými budou procházet."
Z předmluvy autora.
Prof. PhDr. Miroslav Verner, DrSc. (*1941) je egyptolog, archeolog a epigrafik, který se na archeologických pracích v Egyptě podílí již od roku 1964. Na Filozofické fakultě UK v Praze vystudoval v letech 1960-1965 egyptologii a prehistorii, v Československém (později Českém) egyptologickém ústavu FF UK pracuje od roku 1966, v letech 1975-2000 ústav řídil. Egyptologii přednáší od roku 1971, v roce 1993 byl jmenován profesorem. Přednáší rovněž na zahraničních univerzitách, je hostujícím profesorem univerzit v Hamburku, Vídni a Americké univerzity v Káhiře.
Od roku 1976 vede české vykopávky na rozsáhlé koncesi v Abúsíru. Zabývá se především archeologií, historií a paleografií Egypta v období 3. tisíciletí př. Kr. se speciálním zaměřením na archeologii doby stavitelů pyramid.
Je členem komise UNESCO pro Muzeum Núbie v Asuánu a Muzeum egyptské civilizace v Káhiře, členem řídícího výboru Mezinárodní asociace egyptologů a čestným členem Německého archeologického ústavu a Rakouského archeologického ústavu.
Vydal 13 vědeckých monografií a přes 100 vědeckých článků. Dlouhodobě se podílí na popularizaci egyptologie nejen prostřednictvím článků a knih, ale i televizních pořadů. V Nakladatelství Academia mu v roce 2008 vyšla kniha Pyramidy.
Verner, Miroslav Chrám světa : Svatyně, kulty a mysteria starověkého Egypta / Miroslav Verner. - Praha : Academia, 2010. - 568 s. ISBN 978-80-200-1861-8
Knihu nakladatelství Academia, které se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů, si můžete zakoupit i na stránkách jejich internetového knihkupectví. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.