Již dlouho se diskutuje o tom, jak savci vyrostli z drobných tvorů o velikosti rejska, kteří se skrývali před dinosaury, do mnohem větších rozměrů nedávno vymřelých gigantů (například srstnatých mamutů). Před deseti lety uvedl John Alroy působící nyní na University of California-Santa Barbara, že severoameričtí savci rostli po dobu 65 miliónů let po ukončení světovlády dinosaurů. Felisa SmithUniversity of New Mexico a jejích 19 kolegů zkoumali fosílie savců z Afriky, Eurasie a Jižní Ameriky a porovnávali, jak se v průběhu let měnila maximální velikost jejich těl. Podařilo se identifikovat vzorec, který se „opakuje v prostoru a čase, což je naprosto fascinující," říká Felisa Smith.

 

Gigantičtí býložravci

Fosílie ukazují, že savci (kteří původně vážili pouze 10 až 100 gramů) neuvěřitelně vyrostli a před přibližně 25 milióny let dosáhli váhy skoro 17 tun. Největší z nich, Indricotherium transouralicum, což je také největší savec, který kdy chodil po zemi, byl býložravec podobný nosorožci bez rohu. V kohoutku byl vysoký asi 5,5 metru.

„Dinosauři zmizeli a najednou tady nebyl nikdo, kdy by spásal vegetaci," uvádí spoluautorka Jessica TheodorUniversity of Calgary v kanadském Ontariu. Všichni největší savci byli býložraví. „Pro obrovské tvory je mnohem efektivnější být býložravý," říká Jessica Theodor. Draví savci nikdy nevážili víc než tunu, což je přibližně hmotnost dnešního polárního medvěda. Přílišná velikost je podle Felisy Smith pro dravce problematická, protože jsou pak snadno vidět a jejich potenciální oběti se jim mohou vyhnout. Podle Felisy Smith jsou maximální rozměry určeny principy spotřeby energie a tělesné termoregulace: velcí savci mají v teplém podnebí problém s přehříváním organismu. Ale ani největší savci nebyli tak velcí jako velcí dinosauři a Felisa Smith je přesvědčena, že dinosauři dorůstali takové velikosti, protože generovali méně vnitřního tělesného tepla.

Někteří vědci však nesouhlasí. „Nemyslím, že víme, proč občas nalézáme kostry větších zvířat," říká paleontolog Donald ProtheroOccidental College v Log Angeles. Alroy tvrdí, že evoluční trendy jsou lépe patrné na změnách uvnitř jednotlivých rodů než při zkoumání pouze největších druhů.

 

25. listopadu 2010

Zdrojový článek: NewScientist

Obrázek: Indricotherium, Wikipedia

Přeložila: Veronika Součková