Nová studie ukazuje, že myši produkují „neuvěřitelný lék proti bolesti" a že v těle lidí a dalších savců existují pro výrobu této látky potřebné chemické postupy, říká spoluautor studie Meinhart Zenk, který zkoumá léky vzniklé na rostlinné bázi v Donald Danforth Plant Science Center v missourském St. Louis.

V rámci této studie vpíchli vědci myším zvláštní dávku přírodní sloučeniny nazývané tetrahydropapaverolin (THP), o které se ví, že ji může produkovat myší i lidské tělo. Podle studie publikované v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences provedené za pomoci hmotnostního spektometru zjistil tým vědců při analýze moči myší, že THP prošla v těle myši chemickou proměnou, jejímž výstupem bylo morfium. A co víc, studie ukázala, že myší morfium vzniká téměř stejným způsobem jako morfium v máku - v jediné rostlině, o které věda ví, že morfium vytváří.


Je morfium obranným mechanismem?

„Velkou otázkou ale zůstává, k čemu to je?", říká o morfiu vytvářeném v těle savců autor studie Zenk. THP musí v těle projít složitým 17-fázovým procesem, než morfium skutečně vznikne. Fakt, že se tato látka vyvinula ve světě savců i v rostlinném světě, naznačuje, že je nějakým způsobem důležitá pro přežití.

V případě dobře prostudovaného máku mají vědci za to, že morfium funguje jako obrana proti útočníkům. Když například zajíc sní (a tedy usmrtí) mák s obsahem morfia, jeho pohyby se zpomalí, a on se pak může snadno stát obětí dravců, například sokola. Podle Zenka může dokonce i velmi malé množství morfia v případě napadení člověka zvířetem potlačit bolest natolik, že dotyčné osobě se může podařit uniknout.

Zatím se ale pohybujeme „v oblasti naprostých spekulací", říká Zenk. V další fázi plánuje testování moči lidí, kteří zakusili velkou fyzickou bolest (například v případě obětí dopravních nehod), a následně se bude zkoumat, zda v jejich moči nezůstaly stopy po morfiu.

Podle Zenka je zatím obtížné říct, jestli tento objev povede ke vzniku nových forem léčby. Je možné, že by jednou mohli vědci donutit lidské tělo vytvářet přírodní morfium, které může být méně závadné než morfiové injekce. Ty mají totiž řadu vedlejších účinků, především zácpu.


26. dubna 2010

Zdrojový článek: National Geographic

Obrázek: Morphine, Wikipedia

Přeložila: Veronika Součková