Galilea Galileiho můžeme právem zařadit po bok takových velikánů vědy, jakými jsou Newton, Einstein nebo Darwin. Byl to sice zbožný katolík, ale díky své genialitě se dostal do sporu s církví a mnozí lidé jej dnes považují za mučedníka. Kniha Michaela Whitea Antikrist Galileo je nejen životopisem tohoto vědce období doznívající renesance, ale přináší také obraz doby, v níž věda byla až příliš těsně spjata s náboženstvím. Autor v ní sleduje události, které provázely Galileův život od prvního udání z kacířství až po proces, jenž s ním inkvizice uspořádala v roce 1633, kriticky pohlíží na církev, která svým přístupem zbrzdila vývoj vědy, a na základě důkazů objevených ve vatikánských archivech zpochybňuje po léta opakovaně uváděné důvody, jež vedly ke Galileovu odsouzení. Ukazuje, proč se Galileo stal pro církev postavou tak problematickou, že ještě po mnoha staletích považoval pozdější papež Benedikt XVI. za nutné označit tento proces za „důvodný a oprávněný“.
Snad největším přínosem vydání Whiteovy knihy jsou poprvé do češtiny přeložené rozsáhlé pasáže z inkvizičních protokolů, které se zachovaly ve vatikánských archivech jako svědectví o procesu vedeném Svatým oficiem proti Galileimu. Jejich jazykem je italština a latina. Čeští překladatelé Helena a Lubomír Synkovi se nespokojili s druhotným překladem dokumentů z angličtiny, jaké White začlenil do své knihy, ale vyhledali odborníky na danou tematiku. Český čtenář tak dostává tyto prameny přeložené nezprostředkovankě, přímo z originálních jazyků. mezi danými dokumenty je pozoruhodná především tzv. Inchoferova zpráva (EE 291). S náročným překladem tohoto filozoficko-teologického textu manželům Synkovým pomohl odborník z nejpovolanějších, profesor Stanislav Sousedík.
Z předmluvy knihy.
White, Michael Antikrist Galileo : životopis / Michael White ; [z anglického originálu ... přeložili Helena a Lubomír Synkovi]. - Vyd. 1. - Praha : Academia, 2011. - 344 s. - (Galileo ; sv. 44) Název originálu: Galileo Antichrist ISBN 978-80-200-1899-1 (váz.)
"Edice Galileo, v jejímž rámci již vyšlo či v nejbližší době vyjít má už 32 knih, tvoří vlastně páteř ediční činnosti našeho nejprestižnějšího vědeckého nakladatelství Academia. Název nebyl volen náhodou - ediční řada přináší knihy renomovaných českých i zahraničních autorů, týkající se přírodních věd a jejich vlivu na směřování naší civilizace v nejširším slova smyslu. Podobně jako někdejší Galileovy objevy otřásly myšlenkovým světem raně novověké Evropy, mají objevy přírodních věd obecně své společenské dopady, tu převratné, tu plíživé. Rudý posuv i sociální život mravenců se stávají velmi brzy z akademické libůstky čímsi, co může změnit prisma nazírání na lidský i mimolidský svět, kolem zdánlivých okrajovostí se mohou rozpoutat rozsáhlé diskuse, emoce i nevole - pomysleme jen na kardinály, kteří se kdysi odmítali podívat dalekohledem na Galileem objevené Jupiterovy měsíce. Z tohoto důvodu se řada knih této edice pohybuje na pomezí věd přírodních a společenských a tematická šíře se táhne od biologie, klimatologie, přes matematiku, fyziku až po filozofii, ekologii a medicínu. Svět i člověk je ostatně jeden a rozdělení jeho poznání na jednotlivé disciplíny je spíše věcí konvence a metodologicko-organizačních záležitostí. Je to právě edice Galileo, která by měla pro naši vzdělanou veřejnost zprostředkovat tento plastický pohled na „drama světa" a dobrodružství jeho poznání."
prof. Stanislav Komárek
- významný český biolog, filozof a spisovatel; působí na Přírodovědecké fakultě UK a Fakultě humanitních studií UK.
Knihu nakladatelství Academia, které se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů, si můžete zakoupit i na stránkách jejich internetového knihkupectví. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.