Biologové Kimberly Pollardová a Daniel Blumstein zkoumali vývoj individuální jedinečnosti nahráváním nouzového volání osmi druhů hlodavců žijících v různě velkých sociálních skupinách. Zjistili, že podle velikosti skupiny je možné dobře předpovědět individuální jedinečnost hlasů těchto zvířat - čím větší skupina, tím jedinečnější hlas určitého jedince je a tím snáze může být odlišen od ostatních.

Jejich studie vychází jako hlavní článek tištěného vydání časopisu Current Biology 8. března 2011 a je k dispozici také online.

Zjištění studie (založené na šestiletém výzkumu Daniela Blumsteina, profesora ekologie a evoluční biologie na UCLA, a Kimberly Pollardové, které tento výzkum prováděla v Blumsteinově laboratoři jako doktorandka) mohou pomoci vysvětlit důležitou skutečnost v každodenním životě lidí a dalších sociálních tvorů - proč je každý tvor různý.

Podle vědců je důvodem této skutečnosti efekt nazývaný „Kde je Waldo?", podle kterého je obtížné rozeznat určitého jedince v davu a čím je dav větší, tím je tento úkol obtížnější.

„Ale lidé a další sociální tvorové se nevzdávají, i když velikost davu kolem nich roste," uvádí Pollardová, hlavní autorka studie. „I v davu musíme být pořád schopni rozpoznat své přátele, členy naší rodiny a naše nepřátele."

Druhy, které žily ve velké skupině, reagují podle zjištění vědců růstem jedinečnosti svého hlasového projevu, který jim pomáhá najít v davu jejich přátele," uvedla Pollardová, která v současnosti působí v marylandské U.S. Army Research Laboratory.

Pokud by se společenští tvorové (například lidé) měli vyvíjet a žít ve stále větších a větších skupinách, znamenalo by to nastartování vývoje silnějších individualit, předpovídají vědci.

„Počet jedinců, které člověk musí rozeznat, roste, jelikož jsme globálně stále více propojeni a sociální skupiny jsou definovány stále méně zřetelně," uvedla Pollardová. „To pravděpodobně zvyšuje evoluční tlak na naši vlastní individualitu."

„Tato studie pomáhá vysvětlit něco, co je zásadní součástí naší každodenní zkušenosti - naši vlastní individuální jedinečnost," uvedla. „Naše zjištění pomáhají pochopit hlavní evoluční příčiny, proč jsme tak odlišní."

Studie Kimberly Pollardové byla financována institucí National Science Foundation´s Graduate Research Fellowship Program a dalšími vědeckými organizacemi.

 

22. února 2011

Zdroj: ScienceDaily

Přeložila: Veronika Součková

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons)