Dnešní planetku (20364) Zdeněkmiler objevili  astronomové z Observatoře Kleť na snímku pořízeném 20. května 1998 pomocí 0,57-m zrcadlového dalekohledu vybaveného elektronickou kamerou. Planetka patří mezi tělesa hlavního pásu planetek nacházejících se v prstenci mezi drahami velkých planet Marsu a Jupiteru. Kolem Slunce oběhne po eliptické dráze jednou za 5,02 roku a dosahuje rozměru cca 15 kilometrů.  Sklon její dráhy k rovině ekliptiky (tedy k rovině oběhu Země kolem Slunce) je 2,8 stupňů. O jejích dalších parametrech toho zatím víme jen málo. Planetka je příliš malá na to, aby byla pozorována pouhým okem, na její zaznamenání je třeba použít větší hvězdářský dalekohled. Kromě Observatoře Kleť byla planetka Zdeněkmiler zaznamenána v rámci amerických astronomických projektů LINEAR, Spacewatch, Catalina Sky Survey a  dokonce na snímcích z kosmické sondy WISE.

Planetky jsou malá tělesa sluneční soustavy, větší či menší balvany, kamenná či kovová tělesa, vlastně „nepoužitý stavební materiál" při tvorbě velkých planet.

Hvězdárna na vrcholu jihočeské hory Kleť je doma i ve světě dlouhodobě známá výzkumem planetek a komet. Na kontě má objevy více než devíti set dosud neznámých planetek a výpočty jejich drah. Astronomové z kleťské observatoře mají možnost navrhovat těmto vesmírným tělesům pojmenování, která  po schválení Mezinárodní astronomickou unií  celosvětově reprezentují naší zemi.

Astronom a spoluobjevitel planetky Miloš Tichý říká : „Své místo v astronomických katalozích a potažmo na hvězdné obloze si Zdeněk Miler určitě zaslouží. Krtečkova dobrodružství těšila už několik generací dětí i dospělých a Krteček se v nich dokonce zabývá astronomií i kosmonautikou. Určitě znáte  příběhy Krtek a raketa nebo Krtek a zelená hvězda".

Nyní se však dostane Krtek do kosmu doopravdy. Slavnou českou plyšovou postavičku si vezme do vesmíru ve svém osobním balíčku americký astronaut Andrew Feustel na misi raketoplánu Endeavour STS-134 s plánovaným startem 29. dubna 2011. V době mise STS-134 se bude planetka Zdeněkmiler nacházet v souhvězdí Blíženců. I astronaut Feustel  na palubě raketoplánu by na její vyfotografování musel použít větší dalekohled.

 

Dráha planetky (20364) Zdeněkmiler ve sluneční soustavě (© 2011, Observatoř Kleť) :

planetka Zdenekmiler 

 

Anglický originál citace k pojmenování planetky z Minor Planet Circulars :

(20364) Zdeněkmiler = 1998 KC5
Discovered 1998 May 20 by M. Tichý and Z. Moravec at Kleť.
Czech film-maker and illustrator Zdeněk Miler (b. 1921), known for his cartoons and books for children, is particularly famous for his amiable cartoon character Krtek (Little Mole). The first episode, How the Mole Got His Trousers, of 49 Mole stories was produced in 1956.(Minor Planet Circular No. 56613 - 2006 April 13)

Odkazy :

http://www.cfa.harvard.edu/iau/lists/NumberedMPs020001.html
http://www.hvezdarnacb.cz/jmena/viewcz.php3?astnum=20364
http://www.planetky.cz

 

Kontakty :

Miloš Tichý
astronom, vedoucí observatoře
Observatoř Kleť
mtichy@klet.cz
Tel. 380 711 242 nebo 380 123 327 (VoIP)
Mobil : 603 913 985

poštovní adresa: Hvězdárna a planetárium
                               Zátkovo nábřeží 4
                               370 01 České Budějovice