Sklizeň obilí dnes nedokáže držet krok s růstem světové populace. Proto hrozí zdražování potravin. Pro nás by to znamenalo sáhnout hlouběji do peněženky. V chudých zemích by se pak zvětšil počet lidí, kteří opravdu hladoví.

Jak takové situaci zabránit? Řešením je vyšlechtit obilí, které má vyšší výnosy a je odolnější proti škůdcům nebo nepříznivému počasí. Šlechtění se podstatně zrychlí, až bude „přečtena" genetická informace pšenice a dalších obilnin.

Prvním velkým krokem k jejímu kompletnímu přečtení je mezinárodní projekt TriticeaeGenome, zaměřený na pšenici a ječmen. Významnou roli v něm hrají čeští biologové - konkrétně tým docenta Doležela z olomouckého pracoviště našeho ústavu.

Vědci, kteří se na tomto projektu podílejí, se začátkem dubna sešli v Praze na výročním zasedání. Zorganizoval ho právě docent Doležel se svými spolupracovníky.

Podrobnosti se dozvíte v tiskové zprávě Akademie věd ČR.

Účastníci akce navštívili také muzeum zakladatele genetiky J. G. Mendela v Brně a laboratoře ÚEB v Olomouci. Poznali tedy slavnou minulost i současnost genetického výzkumu na Moravě.

Zdroj: Ústav experimentální genetiky AV ČR

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons)