Robonaut 2 neboli R2 je výsledkem spolupráce NASA a automobilového koncernu General Motors. Robot o hmotnosti kolem 136 kilogramů sestává z hlavy, trupu a dvou rukou. Podle NASA bude schopen pracovat vedle lidí, ať už na oběžné dráze, nebo v továrnách GM na Zemi. Na oběžnou dráhu má prvního robonauta dopravit raketoplán Discovery jako součást mise plánované na září. Na palubě ISS budou technici nejdřív pozorovat, jak R2 funguje ve stavu beztíže. Robonauti nemají být "náhradou za lidi, ale společníky, kteří mohou vykonávat klíčové podpůrné úkoly". Obratný robonaut jako člověk nejen vypadá - měl by umět provádět i obdobné manuální práce. Díky pažím a rukám, které se podobají lidským, je schopen používat stejné náčiní jako členové posádky ISS. V budoucnu by měla největší přednost humanoidních robotů spočívat v jejich schopnosti asistovat lidem při výstupech do volného prostoru a při úkolech, které jsou pro lidi příliš náročné nebo riskantní. Roboti by při takových akcích mohli astronauty údajně i zcela zastoupit.

Prototyp R2 se nyní podrobuje rozsáhlému testování (vibracím, radiaci, vakuu). Poznatků chce využít i spolupracující automobilka General Motors, která hodlá vyzkoušené technologie v budoucnu použít v bezpečnostních systémech svých aut ve svých montážních halách. Nové možnosti skýtá miniaturizace. Vojenský výzkum ukazuje možnosti vysílání stovek mini-robotů místo několika jednotlivců. Vyslání několika kosmonautů na dlouhotrvající kosmický let i jen ve sluneční soustavě vyžaduje tuny potravin, vody a kyslíku, vyslání robonautů může zvýšit efektivitu některých výzkumů až tisíckrát!

Autor: Doc.MUDr.Josef Dvořák, CSc.
Zdroj: Akademon

Humanoidní podoba není jedinou možností. Tým expertů z Tufts University vedený Huan Ti Linem z fakulty biologie testovali nový způsob pohybu robotů. Inspirovali se v přírodě, kde některé housenky unikají predátorům tím, že se velmi rychle stočí a odkutálí pryč. Jejich kaučukový 10 cm dlouhý GoQBot dokáže totéž pomocí zabudované pružiny z kovu s tvarovou pamětí.

Zajímavé ilustrační video o GoQBot

Zdroj: Akademon

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons)