"Neboť zdá se, že i mluvčí velmi kultivovaní ve velmi kultivovaných, nikoliv v nějakých soukromých projevech, ale ve velmi kultivovaných projevech tento tvar používají. No a pak nemá cenu samozřejmě trvat na tvaru, který je evidentně v jazykové praxi zastaralý," vysvětlil Oliva.

Jazykovědci si uvědomují, že každý takový ústupek vyvolá bouřlivé diskuse. Aktualizaci pravopisu však považují za přirozenou.

Podobně jako přírodní vědy nejprve zkoumají skutečnost a pak teprve stanoví, co je norma, i jazykovědci podle šéfa ústavu vycházejí z toho, jakou češtinu používají lidé, tedy alespoň ti vzdělaní a kultivovaní.

Oliva však prozatím odmítl přiblížit termín, kdy by se pravidla mohla změnit a povýšit například zmíněný tvar "abysme" mezi spisovné výrazy. "Reforma přijde tehdy, až se některé věci prosadí do takové míry, že už bude v podstatě nezbytné ji provést," řekl.

Podle něj je třeba teprve promyslet detaily. Třeba to, zda výraz psát "abysme" nebo "aby jsme". A aby se nic neuspěchalo, tak možná raději počkat, až se ještě více rozšíří.

Zdroj a pokračování textu: iDnes.cz