Modul GRAIL-A by měl dosáhnout povrchu Měsíce v poslední den roku 2011, modul GRAIL-B má na své místo dorazit 1. ledna 2012. Obě plavidla na sluneční pohon budou společně obíhat kolem Měsíce a měřit jeho gravitační pole. GRAIL by měl přinést odpověď na řadu otázek týkajících se Měsíce a umožnit vědcům lépe pochopit, jak vznikla Země a další planety naší Sluneční soustavy.

„Jestliže existovaly pochybnosti, zda bude floridská vesmírná raketová základna nadále fungovat, musely zaniknout v hluku dnes vypouštěného vesmírného plavidla GRAIL," uvedl ředitel NASA Charles Bolden. „GRAIL a mnohé další úžasné a objevné mise jasně ukazují, že NASA činí další velký krok v podrobném průzkumu vesmíru a že vesmírný průmysl nadále nabízí pracovní příležitosti i pracovníky potřebné pro realizaci těchto důležitých aktivit."

Vesmírné plavidlo bylo vyneseno raketou United Launch Alliance Delta II. Kontroloři letu GRAIL zachytili signál modulu GRAIL-A v 10:29 místního času; signál z modulu GRAIL-B byl zachycen o osm minut později. Podle údajů získaných z obou modulů proběhlo rozvinutí jejich solárních panelů podle očekávání.

„Naše GRAILovská dvojčata vidí Zemi ve zpětném zrcátku a míří k Měsíci," uvedl David Lehman, manažer projektu GRAIL v Laboratoři proudového pohonu NASA (Jet Propulsion Laboratory) v kalifornské Pasadeně. „Náš tým je připraven testovat, analyzovat a ladit let tohoto vesmírného plavidla během následujících tří a půl měsíců jeho cesty na lunární orbit."

Vzdálenost Země od Měsíce činí asi 402.000 kilometrů. Posádky letů Apollo potřebovaly na překonání této vzdálenosti přibližně tři dny. Oběma GRAILovským plavidlům však bude cesta trvat 3,5 měsíce a urazí na ní asi 4 milióny kilometrů. Delší čas na cestu potřebují kvůli své nízkoenergetické trajektorii. Velikost plavidel dává odborníkům víc času na kontrolu plavidel i na aktualizaci programu lunárních operací. Fáze sběru vědeckých informací GRAILu by měla trvat asi 82 dnů.

„Již první člověk, který obrátil oči k nebi, musel být Měsícem fascinován," uvedl hlavní výzkumník projektu GRAIL Maria Zuber z Massachusetts Institute of Technology v Cambridge. „GRAIL posune lunární expedice na novou úroveň a přinese dosud postrádané informace o složení Měsíce, které nám umožní lépe porozumět tomu, jak Měsíc vznikal a jak se vyvíjel."

Misi GRAIL vede Laboratoř proudového pohonu, divize California Institute of Technology v kalifornské Pasadeně. Je součástí Výzkumného programu řízeného NASA Marshall Space Flight Center v alabamském Huntsville. Vesmírné plavidlo bylo sestrojeno v Lockheed Martin Space Systems v Denveru. Řízení startu mise měla na starost NASA Launch Services Programme v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

 

10. září 2011

Zdroj: Science Daily

Přeložila: Veronika Součková