Etické spory o to, zda klonovat či neklonovat, zase nabudou na síle. Američtí vědci použili „klonovací" techniku k získání embryonálních kmenových buněk z lidského vajíčka schopných dalšího růstu, uvedl ve středu prestižní magazín Nature.

Počin je mezníkem ve výzkumu kmenových buněk, ale zřejmě i zdrojem etických sporů, píše agentura Reuters. „Embrya ale ještě nejsou pravými klony, poněvadž se neshoduje DNA kmenové buňky s pacientovou. Ale je to krok tím směrem," uvádí abstrakt v Nature.

Výzkumníci vedení Dieterem Eglim a Scottem Nogglem z New Yorku použili techniku Somatic Cell Nuclear Transfer (SCNT), jež má získat kmenové buňky se stejnou DNA, jakou by potenciální pacient potřeboval. Jde o přesun buněčného jádra a jeho genetického materiálu z buňky do jiné. Američané ponechali v první buňce původní genetický materiál a přidali jádro z druhé. Vzorku se dařilo, a vyrostlo embryo o 80 až sto buňkách.

„Embryonální buňky se mohou přeměnit v buňky kteréhokoli lidského orgánu, a proto se staly těžištěm výzkumu zaměřeného na terapii dosud neléčitelných chorob nebo těžkých poranění. Zatím se ale nepodařilo vytvořit takové, které by měly specifickou DNA daného pacienta," píše agentura ČTK. Příjemce tak může darovaný orgán, vypěstovaný z cizích embryonálních buněk, odmítnout podobně, jak se to děje i v případě transplantátů.

„Tento výzkum bude důležitým jednak pro ty, kteří se pokouší díky SCNT vytvořit specifické embryonální kmenové buňky pro pacienty, ale i pro kritiky, kteří se vymezují proti ,klonovacím´ pokusům lidí," míní profesor Robin Lovell-Badge z britského Národního ústavu pro lékařský výzkum.

Zdroj: Česká pozice.cz