Sociální demokraté vidí vědu jako klíčový nástroj pro rozvoj vzdělání společnosti. Podporovat výzkum patří mezi priority dlouhodobého programu ČSSD a podobně je na tom i ODS. „Budoucí prosperita bude stále více záviset na výsledcích výzkumu, vývoje a inovací," stojí ve volebním plánu občanských demokratů. Proto se chtějí zaměřit na to, aby finance na výzkum a vývoj šly těm nejlepším institucím a vědcům, kteří jsou, podle měřítek světových univerzit, nejlepší ve svém oboru. Vzdělávání, výzkum a vývoj v technických oborech podporují ve svém politickém programu i Věci Veřejné.

Všechny politické frakce totiž dobře ví, jaký poklad má Česká republika ve svých "vědátorech". Ti se nově vytasili s další peckou. Přišli totiž na to, jak včas odhalit rakovinu lymfatických uzlin a začít s léčbou ještě v době, kdy se lze vyhnout ozařování a chemoterapii. Tenhle kousek se povedl chytrým hlavám z lékařské fakulty Masarykovy univerzity a svůj objev už mají patentovaný. Věda v Česku je také velmi dobře dotovaná.

Na výzkum, experimentální vývoj a inovace by mělo jít ze státního rozpočtu v příštím roce 25,9 miliardy korun, tedy stejná suma jako letos. Ve stejné výši je také výhled pro roky 2013 a 2014. Podle TOP 09 je podpora vědy investice s dlouhodobým horizontem a je potřeba navýšit finanční prostředky pro tuto oblast. "Topka" ale zároveň kritizuje současný model financování vědních oborů. Podle ní jsou prostředky roztříštěné, podpora nesoustavná a je nedostatečně zohledňována skutečná kvalita výzkumu.

Na vědu nezapomínají ani komunisté. „Jsme pro financování vědy a aplikovaného výzkumu v perspektivních oborech," čímž mají na mysli informační technologie, mikroelektroniku, či kvalifikovanou chemii. Myslí i na vybraná strojírenská odvětví a chtěli by vyčlenit na vědu a výzkum postupně až 3 % HDP do roku 2012.
Využít HDP stejným způsobem by chtěli také Evropští demokraté, protože se to podle nich Česku v budoucnosti vyplatí. „Výzkum je investice, která se dříve či později zhodnotí ve výkonnosti," píší ve svém programu. Vědci však nemusí spoléhat jen na peníze od státu.

Loni putovalo do české vědy téměř 30 miliard korun od soukromých firem. Celkově šlo na výzkum v ČR kolem šedesáti miliard korun. Jedná se o nejvyšší částku od roku 1993. To je hned sedmkrát více, než do vědy nalijí sousedé na Slovensku. Česko tak zaznamenalo během jednoho roku nárůst v investování do rozvoje vědy a techniky o necelé čtyři miliardy korun. A přibližně stejná částka padne na inovace i v příštích letech. Poslanci mají totiž za sebou průtahy se schválením státního rozpočtu. Kolik peněz věda dostane, by tak měl znát už i sektor na rozvoj vědy. Částka by se neměla příliš lišit od minulých let, v plánu je cifra přibližně 26 miliard. Vláda měla tuto kapitolu na programu jako samostatný bod jednání. V porovnání s letoškem si tak výzkum přibližně o půl miliardy polepšil.

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons)