Monografie Mezi Prahou a Vídní ve třech kapitolách analyzuje kontextuální předpoklady, povahu a význam vztahů mezi utvářející se českou a vídeňskou literární modernou devadesátých let 19. století. Zaměřuje se především na rakouského spisovatele a kritika Hermanna Bahra a českého básníka J. S. Machara, důležité iniciátory literárního prostředkování, akcentuje však i odlišnost a paralelnost obou moderních hnutí. První kapitola je věnována jednak povaze a proměnám Bahrova programu moderny (interpretována jsou základní programová hesla Nervenkunst, Nervenromantik, Überwindung des Naturalismus, die Moderne, das gute Europäertum, Entdeckung der Provinz), jednak rozdílným motivacím Bahrova zájmu o českou kulturu a literaturu. Druhá kapitola sleduje v textech různých žánrů (lyrika, korespondence, autobiografie, polemika, fejetonistika) proměny tvorby J. S. Machara po jeho přesídlení z Prahy do Vídně v roce 1889, rekonstruuje literární a intelektuální kontakty, zasazuje tvorbu do kontextu českovídeňské menšiny a literatury a komparuje ji s lyrikou vídeňské moderny. Třetí kapitola analyzuje spolupráci české literární moderny s redakcí vídeňského týdeníku Die Zeit, sleduje procesy seskupování, propojování, emancipace a rozptýlení stejně jako zpětný vliv osobních vazeb a rozvíjejících se časopiseckých sítí na formulaci jednotlivých pozic a programů (zejména České moderny, ale i Bahrova pojetí Mladého Rakouska). V závěru je zaznamenán moment, kdy do procesu prostředkování vstupují vedle českých modernistů i mladí němečtí autoři z Čech.

Mezi Prahou a Vídní
- Lucie Kostrbová
Hledisko vzájemných vztahů mezi českou a vídeňskou literární modernou devadesátých let 19. století otevírá nový kontext pro studium obou moderních hnutí a modernismu přelomu století obecně, přináší nové otázky a motivy, upozorňuje na dosud opomíjené aktivity českých i německojazyčných vídeňských autorů, vybízí k dalšímu studiu kontaktů mezi pražskými českými a německými autory přelomu století mladší i starší generace.
Lucie Kostrbová (*1975 v Jablonci nad Nisou)
Vystudovala bohemistiku a germanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde absolvovala i postgraduální studium (Ústav dějin české literatury a literární vědy, Ph.D. 2008), během něhož pobývala i na stážích v Kostnici a ve Vídni. Od roku 2006 působí v Masarykově ústavu a Archivu Av ČR, v.v.i. Od roku 2004 publikuje studie a kritiky, zabývá se česko- a německojazyčnou moderní literaturou a kritikou konce 19. a začátku 20. století, problematikou literárního a kulturního prostředkování a překladu, dále také tématem T. G. Masaryk a literatura. Je mj. spoluautorkou publikace Die Wiener Wochenschrift Die Zeit (1894-1904) als Mittler zwischen der Tschechischen und Wiener Moderne (Praha - Vídeň 2011).
Kostrbová, Lucie
Mezi Prahou a Vídní : česká a vídeňská reforma na konci 19. století / Lucie Kostrbová. - Vyd. 1. - Praha: Academia, 2011. - (Historie)
ISBN 978-80-200-1966-0
Kniha vychází v edici Historie.
Ediční řada Historie, již vydává nakladatelství Academia, je koncipována neobyčejně široce. Jedním dechem dodávám, že to není nikterak ke škodě věci. Obsahuje totiž jak díla klasická, jejichž badatelský přínos prověřil čas, tak aktuální práce současných historiků, zahraničních i domácích. Mezi publikace prvního typu patří například slavná kniha Josefa Pekaře Valdštejn, přepracovaná sice v roce 1934, avšak dosud jeden ze stěžejních příspěvků ke klíčové otázce třicetileté války, či rozměrné dílo již zesnulého třebíčského rodáka Bertholda Waldsteina-Wartenberga Řád johanitů ve středověku, plasticky zachycující každodennost rytířského řeholního společenství. Je logické, že doslovy renomovaných současných vědců (v prvním případě Antonína Kostlána, v druhém pak Libora Jana) upozorňují na již zastaralé poznatky či překonané interpretace. Svým způsobem se mezi klasiky řadí též knížka proslulého francouzského medievisty Jeana-Clauda Schmitta Svatý chrt, skvělá ukázka využití interdisciplinárního přístupu k zajímavé, byť zdánlivě okrajové látce. Naproti tomu spíše sociologicko-politicky laděná analýza Logika terorismu z pera španělského autora Luise da la Corte Ibaneze zkoumá závažný a bolestný fenomén naší současnosti.
Při pohledu na dosud vydané i plánované tituly zájemce snadno zjistí, že edice klade důraz na biografie velkých a rozporuplných osobností ze světa politiky i umění (Alexandr Makedonský, Kateřina Medicejská, Olga Čechovová, Claus Schenk von Stauffenberg,Václav Talich), nevyhýbá se však ani vzpomínkám (opětovné vydání Pamětí Edvarda Beneše) i stále diskutovaným a ožehavým otázkám (česko-německé soužití). Její hlavní přínos vedle zpřístupňování pozapomenuté historické klasiky spatřuji nicméně v prezentaci textů špičkových zahraničních historiků. Mezi ně nesporně patří i provokující a provokativní Niall Ferguson (Válka světa).
Prof. PhDr. Petr Čornej, DrSc.
Knihu nakladatelství Academia, které se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů, si můžete zakoupit i na stránkách jejich internetového knihkupectví. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.
autor: | S.F. |
počet přečtení: | 1031 |
rubrika: | knihy |
datum publikování: | 20.12.2011 |
datum poslední změny: | 20.12.2011 |