Tornáda a krupobití si během vlhkých a teplých letních měsíců zřejmě berou o víkendech volno. Naznačuje to nová studie, která ukazuje, jak může lidská činnost nevratně ovlivňovat počasí.

Vědci analyzovali letní bouřkové aktivity nad východní částí Spojených států v letech 1995 až 2009. Použili přitom data shromážděná institucí National Oceanic and Atmospheric Administration Storm Prediction Center.

Zjistili, že tornáda a krupobití se v tomto období vyskytovala v průměru o 20% častěji v polovině týdne. Naopak, přibližně o 20% méně často se vyskytovala o víkendu.

Tato zjištění se podle autorů studie ukázala být statisticky významná (nebyl to jenom náhodný jev) a dobře odpovídala podobným cyklům pozorovaným v případě jiných typů bouří.

Tým vědců, který následně zkoumal data získaná monitoringem kvality ovzduší institucí Environmental Protection Agency, zjistil, že lidskou činností zapříčiněné letní znečištění ovzduší nad východní částí USA vrcholí uprostřed týdne. Cyklus souvisí s intenzivnějším znečišťováním ovzduší člověkem během pětidenního pracovního týdne (např. dojížděním do zaměstnání).

(Viz článek „Podle nedávné studie může znečištění změnit vaše DNA během tří dní.")


Jak znečištění ovzduší vede ke vzniku bouří

Tato souvislost ukazuje, že znečištění ovzduší může přispívat ke vzniku bouří, tvrdí hlavní autor studie. Je tomu tak proto, že kolem drobných částic znečišťujících látek se sráží vlhkost, což vede ke tvorbě větších kapek. Počítačové modely ukazují, že jakmile se kapky dostanou do vyšších vrstev studeného vzduchu, vede to ke vzniku většího množství krup o větší velikosti.

Porozumět tomu, jak může znečištění vést ke vzniku většího počtu tornád, je poněkud obtížnější. Velké ledové částice krup, které znečišťující látky pomáhají vytvořit, mají menší povrchovou plochu než stejné množství malých „hydrometeorů", tj. částic kondenzované vody nebo ledu. Jako takové se tyto velké hydrometeory vypařují pomaleji, a tedy nenasávají teplo ze vzduchu. Proto se v oblasti teplého vzduchu snáze tvoří „supercela" - typ mraku, který často vede ke vzniku tornád či mohutného krupobití (viz obrázky).

Tento způsob vzniku bouří souvisejících se znečištěním ovzduší se nevyskytuje na západě USA: místní vzduch je příliš suchý a mračna jsou příliš vysoká a chladná na to, aby znečištění ovzduší fungovalo stejným způsobem, uvádí spoluautor studie Daniel Rosenfeld z Hebrejské university v izraelském Jeruzalémě.

Podle Daniela Rosenfelda studie „přináší další důvod, proč se snažit omezit znečišťování ovzduší". Rosenfeld a jeho kolega Thomas Bell uvedli podrobnosti o svém výzkumu v říjnovém vydání časopisu Journal of Geophysical Research-Atmospheres.

 

29. listopadu 2011

Zdroj: National Geographic

Přeložila: Veronika Součková

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons, autor Justin Hobson)