Ukážeme si to na jednoduchém experimentu. Můžete ho vyzkoušet i doma, když si seženete přístroj schopný měřit elektrické napětí okolo 1 voltu. Úplně stačí levný digitální multimetr z kutilského obchodu. Pak už potřebujete jen citrón a měděné a pozinkované hřebíky (nebo plíšky).

Do rozkrojeného citrónu zapíchněte měděný a pozinkovaný hřebík. Dejte přitom pozor, aby se vzájemně nedotýkaly. Zjistěte napětí mezi nimi - bude zhruba 0,9 voltu. Gratulujeme! Právě jste objevili, že citrón vyrábí elektřinu. Nebo ne?

Správný vědec chce mít své závěry podložené pádnými důkazy. Pokud elektřinu vyrábí živý citrón, pak bychom neměli naměřit žádné napětí ve vymačkané šťávě. Ověřte to. Ponořte oba hřebíky do skleničky se šťávou z citrónu (opět pozor, ať se nedotýkají jeden druhého). Výsledek? Zase napětí kolem 0,9 voltu.

Zdrojem elektřiny tedy není živý citrón, ale nejspíš chemické látky z jeho šťávy, třeba kyselina citrónová. Pro kontrolu ještě ponořte hřebíky do vodovodní vody. Ale co to? Napětí zůstává! Elektřinu tedy nevytváří ani žádná látka obsažená v citrónu. ...

... ... ...

Zdroj a pokračování textu: Ústav experimentální botaniky AV ČR

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons, autor Hans Hillewaert)