Průvodce informacemi o vědě a výzkumu
AktualityOdkazyČlánkyUdálostiKnihyZ médiíDatabáze odborníkůHodnocení vědy
Hledej
Hledá v rámci
sekce: Knihy
V genech není všechno

V genech není všechno

aneb Jak kultura změnila evoluci člověka
  • Peter J. Richerson, Robert Boyd

Lidstvo je v přírodním světě zvláštním jevem. Zatímco se lidé ve všech směrech podobají ostatním zvířatům, jejich chování je odlišné. Jejich schopnost adaptovat se jim umožňuje obsadit téměř všechna místa na světě a používat neuvěřitelné množství nástrojů a technik. Lidská společenství jsou na rozdíl od společenství živočichů větší, složitější a více mezi sebou spolupracují. Kniha nabízí radikální pohled na evoluci lidstva a naznačuje, že naše ekologická dominance a sociální systém pramení z psychiky unikátně uzpůsobené vzniku složité kultury. Podle autorů kultura není ani nadřízeným, ani služkou genů. Je spíše důležitá pro adaptaci lidstva stejně jako humánní biologie a chůze po dvou. Na základě studia antropologie, politických věd, sociologie a ekonomie autoři ukazují, že kultura a biologie jsou složitě propojeny, a naznačují, jak bychom měli přemýšlet o jejich vztazích, abychom lépe porozuměli lidské povaze.

Peter J. Richerson je profesorem environmentálních věd a politiky na Kalifornské univerzitě v Davisu. Napsal řadu článků, společně s Peterem Weingartem, Sandrou Mitchell a Sabinou Masen redigoval sborník Human by Nature. S Robertem Boydem vydal knihu Culture and the Evolutionary Process a The Origin, an Evolution of Cultures.

Robert Boyd je profesorem na oddělení antropologie Kalifornské univerzity v Los Angeles. S J. B Silkem napsal knihu How Humans Evolved. Je spoluautorem knih Foundations of Human Sociality a Moral Sentiments and Material Interests.

Richerson, Peter J.
   V genech není všechno, aneb, Jak kultura změnila evoluci člověka / Peter J. Recherson, Robert Boyd ; [přeložil Jakub Šafránek]. - Vyd. 1. - Praha : Academia, 2012. - 407 s. - (Galileo ; sv. 51)
Přeloženo z angličtiny
ISBN 978-80-200-2066-6

Kniha vychází v edici Galileo.

Edice Galileo patří k nejobsáhlejším řadám Nakladatelství Academia. Přináší tituly renomovaných českých i zahraničních autorů, pohybujících se svojí tvorbou na pomezí věd přírodních a společenských: od biologie a klimatologie přes matematiku a fyziku až po filozofii, ekologii a medicínu. Většina knih je zajímavá i čtivým, často netradičním podáním zásadních problémů vědy a společnosti.

Knihu nakladatelství Academia, které se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů, si můžete zakoupit i na stránkách jejich internetového knihkupectví. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.