Ač by se to nezdálo, v Brně mají poklad světového významu. Je jím odkaz a dílo opata Gregora Johanna Mendela (1822-1884), jenž na zahrádce tamního augustiniánského opatství experimentoval s hybridy rostlin. Křížil hrách setý. Podle informací ČESKÉ POZICE se mendelovské „relikvie“ rozšíří o další cenné památky: například Mendelovy hodiny i jím osobně popsané lístky hrušní.

Brněnské Mendelovo muzeum, jež sídlí v místech, kde vědecký génius pracoval, má už dnes pár předmětů, jež jsou s Mendelovým životem spjaty. „Nechci, aby to znělo cimrmanovsky, ale máme v expozici Mendelovu vycházkovou hůl, brýle, obrazy, řadu rukopisů. Na letošní výstavě Skvosty starobrněnského opatství jsme prezentovali bohoslužebné roucho, které Mendel používal a je s ním ztvárněn na jednom z obrazů. Součástí roucha jsou i jeho původní boty,“ řekl ČESKÉ POZICI ředitel muzea Ondřej Dostál, když v pražské Poslanecké sněmovně zahajoval výstavu uzavírající rok oslav k 190. výročí Mendelova narození. Výstava je otevřena do konce roku.

Badatelé se dostali na stopu jednomu novému, speciálnímu zdroji v americkém Chicagu. Brněnskému muzeu, jež má prokazatelný mezinárodní přesah, se ozval David Iltis, vnuk Huga Iltise, prvního Mendelova životopisce, který muzejníkům nabídl přístup k části archivu svého děda.

„Část kolekce je na University of Illinois, se kterou jsme v čilém kontaktu. Iltis coby vysokoškolský pedagog zanechal univerzitě neskutečnou kolekci plnou originálních předmětů z Mendelova života. Fascinující je sbírka listů hrušní s Mendelem napsanými názvy odrůd. Těší nás, že je zde velký zájem o spolupráci. V únoru 2013 otevíráme v Americe jednu z putovních výstav o Mendelově životu,“ vysvětluje Dostál. ...

... ... ...

Zdroj a pokračování textu: Česká pozice.cz

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons)