Česká republika se opětovně představila na největší nanotechnologické světové výstavě Nano Tech 2013, která se uskutečnila ve dnech od 30. ledna do 1. února 2013 v Tokiu.

Jedním z vystavujících, kteří reprezentují nanotechnologie z ČR byla i východočeská firma Contipro Biotech. Ta ve světové premiéře představila své nové zařízení pro výrobu nanovláken s názvem 4SPIN. Přístroj, který je určený na výzkum využití nanovláken vhodných pro aplikace v mnoha odvětvích průmyslu, včetně farmaceutického.

„Contipro zaznamenává první úspěchy. V oblasti nanotechnologií jsme novým hráčem, proto jsme nečekali, že hned z kraje uděláme díru do světa, přesto je o nás zájem nejen ze strany japonských firem, ale například i ze strany Kanaďanů, Tchajwanců, Thajců či Korejců. Mnoho z nich si náš stánek na této obrovské výstavě vyhledalo cíleně kvůli informacím ve výstavních katalozích o vlastnostech našeho přístroje,“ shrnuje dosavadní zájem Zuzana Bubnová, výkonná ředitelka Contipra.

„To, co odlišuje 4SPIN od ostatních zařízení na trhu, je schopnost produkovat nanovlákna z velmi širokého spektra materiálů. Díky tomu není přístroj omezen jen na jeden obor nebo průmyslovou oblast. Umožňuje zabývat se nejen například filtračními nebo environmentálními aplikacemi, ale třeba také vývojem nanovlákenných materiálů pro medicínu, elektroniku a další oblasti,“ vysvětluje přednosti Marek Pokorný, vedoucí týmu, který přístroj sestrojil.

„Původně jsme nezamýšleli vyvíjet nový přístroj. Přivedla nás k tomu spíše nutnost, protože na trhu chybělo zařízení, které by umělo vytvořit dokonale uspořádaná nanovlákna z lidskému tělu vlastních látek. A protože jsme chtěli vyvíjet nové aplikace, museli jsme takové zařízení sami vytvořit. Nyní jej nabízíme dalším inovativním firmám i univerzitám a připravujeme poloprovozní verzi stroje, který už bude schopný dovést výsledky výzkumu na 4SPINU na trh,“ říká doktor Pokorný.

Na zhodnocení toho, kolik přístrojů biotechnologická firma z Orlických hor bude exportovat, je podle zástupců Contipra příliš brzy. Více ukáží další světové výstavy v USA a Německu. Už nyní ale prý vypadá budoucnost nového českého stroje na výrobu nanovláken slibně.

Více informací o přístroji:www.4spin.info