„Základem našeho projektu bylo vymyslet způsob, jak nasnímat pohybové aktivity člověka, aby byly objektivně měřitelné,“ vysvětlil docent Zahálka a doplnil, že jejich patent lze uplatnit jak ve sportu, tak ve zdravotnictví v oblasti léčby poruch pohybového ústrojí.

Vodička se Zahálkou vymysleli zdánlivě jednoduchý systém čidel, který přesně monitoruje pohyb měřeného člověka. Systém původně vyvinuli pro měření motorických dovedností volejbalových hráčů prostřednictvím tzv. K-testů.

„Dříve K-testy probíhaly tak, že se na hřišti rozmístilo pět míčů do tvaru písmene K. Sportovec měl ke každému z nich doběhnout, dotknout se ho a běžet dál. My jsme míče nahradili speciálními čidly. Když k nim sportovec doběhne a zmáčkne je, zaznamenají přesný čas, kdy u kterého čidla byl a jak dlouho mu trvalo, než se dostal od jednoho ke druhému,“ vysvětlil princip vylepšeného způsobu měření docent Zahálka. Jak upozornil, naprosto tak odpadají jakékoliv pochybnosti o tom, jestli sportovec ke stanovenému bodu skutečně doběhl. „Je to naprosto objektivní způsob měření. Díky našim spínačům víme, že to splnil a jak to splnil,“ podotkl docent Zahálka. ...

... ... ...

Zdroj a pokračování textu: i-Forum

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons, autor Agência Brasil)