Planeta Kepler-78b oběhne kolem své hvězdy za pouhých osm a půl hodiny - to je jedna z vůbec nejkratších zjištěných dob oběhu planety kolem hvězdy (viz také: Zemi zatím nejpodobnější planeta: „převratný objev").

Vědci z MIT hlásí, že planeta Kepler-78b je vzdálena asi 700 světelných let od Země a je své hvězdě 40krát blíž než Merkur Slunci. Horkem sežehnutá planeta Kepler-78b rotuje tak blízko hvězdy, že na ní panují teploty až 2.800°C.

Na této planetě by sice člověk mohl slavit narozeniny hodně často, ale moc útulné místo to není - povrch planety je podle vědců pokryt vroucí lávou.     

„Už jsme si zvykli na planety, které oběhnou kolem své hvězdy za několik dní," uvedl v tiskovém prohlášení Josh Winn, spoluautor obou studií.

„V tomto případě jsme však byli překvapeni - oběh kolem rodičovské hvězdy za několik hodin? Je to vůbec možné? A opravdu, takové planety ve vesmíru existují."

Josh Winn se svými kolegy zachytil světlo odrážené planetou Kepler-78b měřením utlumení světelných paprsků vyzařovaných hvězdou při přeletu planety před hvězdou (viz související: Poškození sondy Kepler: čekání na „vzrušující objevy").

Josh Winn se teď bude snažit zjistit, nakolik mohou gravitační síly této planety ovlivňovat danou hvězdu, což by mohlo umožnit jeho týmu změřit hmotnost planety. Poprvé by tak byla známa hmotnost planety nacházející se mimo naši Sluneční soustavu a podobající se svou velikostí Zemi.

Avšak objev této ďábelské planety nevylučuje možnost, že by někde mohly existovat jiné světy s krátkou periodou oběhu kolem hvězdy, které by mohly být obyvatelné. Winnův tým v současnosti pátrá právě po takových typech planet v okolí hnědých trpaslíků.

„Nacházíte-li se v blízkosti některého z hnědých trpaslíků, můžete se dostat takto blízko během několika dní," uvádí Winn. „Taková planeta by byla obyvatelná a panovala by na ní vhodná teplota."

Informace o objevu planety Kepler-78b budou zveřejněny v časopise The Astrophysical Journal.

Autor: Andrew Fazekas

 

19. srpna 2013

Zdroj: National Geographic 

Přeložila: Veronika Součková

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons, autor Hemsley Jenkins)