Pohřeb se konal 9. ledna ve 12:30 v Nové obřadní síni v Praze na Olšanech. Smuteční řeč proslovil čestný předseda České astronomické společnosti RNDr. Jiří Grygar, CSc.

Josip Kleczek byl významným českým slunečním fyzikem a jednou z nejvýznamnějších osobností československé a později české astronomie. Za svůj život napsal řadu vědeckých prací týkajících se sluneční fyziky, je autorem mimořádného čtyřsvazkového díla Space Sciences Dictionary, několika monografií, učebnic a knih pro nejširší veřejnost, z nichž nejznámější jsou Naše souhvězdí, Vesmír a člověk a Velká encyklopedie vesmíru.

Josip Kleczek se stal vůbec prvním nositelem ceny Littera Astronomica v roce 2002. Za rozsáhlou a neutuchající popularizační činnost a zejména za poslední knihu Život se Sluncem a ve vesmíru mu ji Česká astronomická společnost udělila opět v roce 2011, tedy v jeho 88 letech. Stal se tak jediným laureátem, který tuto cenu obdržel dvakrát.

Veřejnost ho měla možnost poslouchat na nesčetném množství jeho strhujících přednášek věnovaných Slunci, ale také vesmíru jako celku. Byl znám svým nezapomenutelným charisma, jeho nadšením pro využití sluneční energie a také svým lidstvím.

Více o Josipu Kleczkovi na:
http://www.asu.cas.cz/news_detail.php?id=447new
http://www.astro.cz/clanek/4382

Odvysílané pořady Hlubinami vesmíru s Josipem Kleczkem na TV Noe:
rok 2008 - http://tvnoe.tbsystem.cz/index.php?cs/videoarchiv/hlubinami-vesmiru-2008-08-01
rok 2010 - o životě ve vesmíru 1.díl - http://tvnoe.tbsystem.cz/index.php?cs/videoarchiv/hve_a0033
rok 2010 - o životě ve vesmíru 2. díl - http://tvnoe.tbsystem.cz/index.php?cs/videoarchiv/hve_a0034_kleczek2

Aktivita Slunce je v těchto dnech vysoká

slunce 8.1.2014

Snímek Slunce pořízený 8. ledna 2014 družicí NASA Solar Dynamics Observatory.

Zdroj obrázku a textu: Tisková zpráva Astronomického ústavu AV ČR