Je to tak trochu střet dvou světů. Na jedné straně nejsložitější vědecká struktura, jakou kdy Česko budovalo. A na straně druhé možná až příliš striktní ministerští úředníci, které zajímá i to, kolik v projektu superlaseru Extreme Light Infrastructure (ELI) projedli sušenek, vypili kávy a jestli dodali ústřižky z letenek hostujících fyziků... Kromě toho se prý ministerstvo školství dopouští lecjakých absurdit, když vyžaduje třeba i neexistující dokumenty.

Zástupci centra ELI, jež vzniká za sedm miliard korun v Dolních Břežanech, si stěžují na zbytečné kontroly vydaných peněz: prý musejí neefektivně dokladovat halířové položky. „Vadí nám čím dál absurdnější požadavky v oblasti vykazování a následné uznatelnosti použitých peněz. Ty požadavky jdou daleko za rámec standardních postupů a zdržují celý projekt,“ řekla ČESKÉ POZICI Markéta Holubová, mluvčí ELI Beamlines. Podobné starosti se týkají i dalších asi dvou desítek budovaných výzkumných center z fondů EU.

Podle řešitelů jsou na vině rozhodnutí několika úředníků. „Tato podivná praxe se stále zhoršuje. Svévolnými a nelogickými rozhodnutími jednoho dvou lidí na referentské úrovni jsou legitimní výdaje největšího výzkumného projektu v dějinách ČR označovány jako neuznatelné. Díky tomu je nelze proplácet z evropských peněz a náklady se přesouvají na státní rozpočet,“ tvrdí Holubová. Už tak zpožděný laser ELI, jehož financování bylo „rozfázováno“ do dalšího programovacího období EU, to prý ještě více zatěžuje. ...

... ... ...

Zdroj a pokračování textu: Česká pozice.cz