Jakou roli hrají masmédia při vytváření společenské reality? Podle
německého sociologa Niklase Luhmanna (1927–1996) jsou masmédia nejen
klíčovým poznávacím systémem moderní společnosti – jeho prostřednictvím
si vytváří iluzi vlastní reality –, ale také souborem neomezeně
použitelných, na sebe odkazujících programů komunikace, které nejsou
omezeny vnějšími hodnotami pravdomluvnosti, objektivnosti nebo znalosti,
ani specifickými sociálními zájmy nebo politickými příkazy. Luhmann
tvrdí, že masmédia jsou regulovaná vnitřním kódem
informace/noninformace, což umožňuje, aby systém vybíral informace
(zprávy) z vlastního prostředí a tyto informace komunikoval v souladu
s vlastními reflexivními kritérii…
Zde publikovaný text se vrací k přednášce, kterou jsem pod stejným názvem pronesl v Düsseldorfu 13. července 1994 v Akademii věd v Severním Porýní-Vestfálsku. Přednáška byla zveřejněna ve sborníku Akademie.
Z podnětu nakladatelství jsem tento text ještě jednou značně rozšířil a doplnil především o ta hlediska, která překračují poměrně úzký rámec "komunikačně-vědeckého" výzkumu médií. Nicméně přístup k problematice a výroky z textu přednášky byly zachovány. Proto se také zdálo být na místě označit nyní předložený text jako "druhé vydání", ačkoliv doplnění široce přesahují aktualizaci s ohledem na literaturu, která v mezičase vyšla.
- Z předmluvy knihy.
Niklas Luhmann (1927-1998) se narodil v Lüneburgu, v Dolním Sasku, kde jeho rodina spravovala po několik generací pivovar. Po absolvování gymnázia Johanneum v roce 1943 byl odveden jako pomocník vojenského letectva s sloužil zde dva roky, až do chvíle, kdy ho v roce 1945 zajala americká armáda. V poválečných letech 1946/49 vystudoval práva a získal diplom na univerzitě ve Freiburgu. Svou životní dráhu pak začal v lüneburské veřejné správě. Během studijní dovolené v roce 1961 byl na Harvardu u Talcotta Parsonce. Roku 1962 přednášel na vysoké škole správní ve Speyeru a setrval tu až do roku 1966, kdy přijal nabídku, aby pracoval v centru pro sociální výzkum při univerzitě v Münsteru, které tehdy vedl Helmut Schel. V letech 1965/66 tam studoval jeden semestr sociologii. Roku 1966 mu zde byla retroaktivně uznána dvě dřívější díla jako doktorandská práce a habilitační spis, a tím získal oprávnění pro udělení profesury. V letech 1968/69 přednášel na frankfurtské univerzitě a poté byl jmenován profesorem sociologie na nově založené univerzitě v Bielefeldu. Po odchodu do penze (1993) dále publikoval a dokončil své životní dílo Die Gesellschaft der Gesellschaft (doslovně: Společnost společnosti), které bylo vydáno roku 1997.
Luhmann, Niklas Realita masmédií / Niklas Luhmann? [z německého origínálu ... přeložila Katrin Vodrážková]. - Vyd. 1. - Praha : Academia, 2013. - 144 s. - (XXI. století ; sv. 31) Název origiánálu: Realität der Massenmedien ISBN 978-80-200-2333-9
Jak bude vypadat budoucnost za několik let? Bude svět stejný jako dnes,
nebo úplně jiný? Dojde ke konci dějin, nebo ke střetu civilizací, nebo
prostě dojde pitná voda? K hlavním tématům edice patří politologie,
sociologie, ekologie, globalizace, ale bohužel také náboženský,
politický a státní terorismus.
Knihu nakladatelství Academia, které se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů, si můžete zakoupit i na stránkách jejich internetového knihkupectví. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky, jazykové učebnice, příručky a vysokoškolské učebnice, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.