Mottem letošního ročníku bylo „Dotkni se vědy", což se odráželo i v interaktivitě a originalitě samotného programu - návštěvníci si mohli vyzkoušet vědu na vlastní kůži na interaktivních expozicích nebo v rámci dnů otevřených dveří na pracovištích Akademie věd ČR a partnerských organizací. Například v brněnském Ústavu přístrojové techniky AV ČR, v. v. i., vítal příchozí mistr Spok, postava ze seriálu Star Trek, v Knihovně Akademie věd doplnily program s poetickým názvem S hlavou v oblacích exponáty balonů nebo highline exhibice.


„Největší zájem byl letos o dny otevřených dveří, přednášky a interaktivní expozice. Čím dál víc také stoupá obliba tzv. vědeckých kaváren, které jsou méně formální než běžné přednášky, mají příjemnou atmosféru a hodně se v nich diskutuje," prozradila jedna z manažerek festivalu Lucie Krzyžanková.


K nejžádanějším vědeckým oblastem patří již tradičně medicína, biologie, fyzika, ale i historie. Obrovský zájem byl například o přednášku prof. RNDr. Václava Hořejšího, CSc., z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, v. v. i., na téma Jak funguje (a někdy nefunguje) imunitní systém nebo přednáška Imunita a nádory prof. RNDr. Blanky Říhové, DrSc., z Mikrobiologického ústavu AV ČR, v. v. i.

Ačkoli je festival primárně určen pro studenty středních škol a pro širokou veřejnost, organizátoři zaznamenali i velký zájem o program pro děti školního a předškolního věku.

Jako každý rok i letos byla velká část přednášek streamována online a jejich záznam je k dispozici na webu www.tydenvedy.cz.

Zdroj: Tisková zpráva AV ČR