V hlavním městě Praze se zájemci mohou podívat do Ústavu fyziky plazmatu, vydat na cestu do minulosti s pracovníkem Historického ústavu AV ČR po smíchovském hřbitově Malvazinky, odhalit tajemství starých rukopisů s knihovníky z Knihovny AV ČR, seznámit
s krásami neorenesanční budovy Akademie věd na Národní třídě, zažít dobrodružnou geologickou výpravu s odborníky Geologického ústavu AV ČR aj.

Astronomický ústav v Ondřejově u Prahy připravil ve dnech 22. - 24. 5. 2015 pestrý program pro jednotlivé návštěvníky i rodiny s dětmi, jehož součástí je večerní pozorování oblohy, přednášky a letos nově také výstava drobného domácího zvířectva. V Jizerské oblasti tmavé oblohy se v polovině května můžete společně s astronomy vypravit za poznáním naší nejbližší hvězdy a noční oblohy.

Brně, Moravskoslezském kraji a na Vysočině mohou zájemci navštívit Centrum výzkumu globální změny nebo se vypravit na exkurze do terénu, aby společně s vědci zkoumali dopady očekávané změny klimatu na metabolismus rostlin či se dozvěděli, jaký vliv má zvýšená koncentrace oxidu uhličitého na potravinářské obilí. Pracovníci brněnského Archeologického ústavu jim umožní, aby si vyzkoušeli některé z postupů práce archeologa či si prohlédli jejich pracovní zázemí.

Pracovníci Botanického ústavu v Třeboni provedou návštěvníky největší sbírkou vodních
a mokřadních rostlin v Evropě. Seznámí je s více než 400 druhy rostlin typickými pro české řeky, rybníky, tůně a rašeliniště a také s místní specialitou - sbírkou všech tuzemských druhů masožravých rostlin.

Součástí Jarních exkurzí do světa vědy jsou i výstavy. Přímo v budově Akademie věd na Národní třídě, se konají hned tři - Na prahu svobody 1945 a Protektorát a jeho konec přibližují klíčové okamžiky našich novodobých dějin. Výstava Světlo je život při příležitosti Mezinárodního roku světla připomene významnou roli světla a optických technologií v  každodenním životě.

Podrobný program naleznete na www.tydenvedy.cz