Festival po celé České republice

Celkově se uskuteční více než 250 přednášek, 60 výstav, 70 dnů otevřených dveří, vědecké kavárny, workshopy, semináře a projekce dokumentárních filmů po celé republice.

Festivalovému centru budou dominovat interaktivní exponáty a workshopy

Hlavním centrem festivalu se stane již tradičně budova Akademie věd ČR v Praze na Národní třídě. „Propojení umění s moderními technologiemi představí interaktivní světelný exponát Proteus. Expozice, jejímž hlavním prvkem je světlo a dotek, byla vytvořena přímo na míru 15. ročníku Týdne vědy a techniky AV ČR,“ prozradila Eva Jurková, jedna z manažerek festivalu. „Dále budou moci festivaloví návštěvníci nahlédnout do tajů životních procesů rostlin, daktyloskopie, 3D tisku, projít si nadživotním modelem srdce a pozorovat hvězdy v mobilním planetáriu.“ doplňuje Jurková.

Hořejší, Špičák, Stach…

Na festivalu se představí přední čeští vědci a popularizátoři vědy. O imunitním systému pohovoří ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR profesor Václav Hořejší. Dubnovým zemětřesením v Nepálu se bude zabývat seismolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu AV ČR. O Hyde parku bude mluvit Daniel Stach z České televize. Chemickou show předvede Dr. Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR.

Dny otevřených dveří

Program doplňují dny otevřených dveří pracovišť Akademie věd České republiky a partnerských organizací, v rámci nichž bude možné navštívit např. laboratoř virtuální reality, pozorovat vesmír či se vydat na terénní geologickou exkurzi.

O vědu je zájem

Návštěvnost festivalu každoročně stoupá. V loňském roce na festival zavítalo přes 160 000 lidí. Organizátoři věří, že v letošním roce toto číslo opět poskočí směrem nahoru. Vstup na festival je bezplatný. Na některé akce je potřeba z kapacitních důvodů rezervovat dopředu místa na webu. Veškeré informace o festivalu najdou návštěvníci na webových stránkách www.tydenvedy.cz.

Zdroj: Tisková zpráva AV ČR