Koho by nezajímalo znečištění vzduchu v okolí? Před dekádou přišel nizozemský astronom Frans Snik s prostým optickým zařízením, které je schopné změřit hustotu prachu, popílku a dalších částic v atmosféře. Využívá k tomu - velmi zjednodušeně - rozkladu světelného spektra.

V roce 2011 pak drobné zařízení přiložil k fotoaparátu svého iPhonu, protože jej napadlo, jak s několikerým vyfocením oblohy z různých úhlů lze zjistit míru znečištění v ovzduší. Spolu s kolegy z Leidenské univerzity vyvinul příložný „objektiv" a aplikaci iSPEX, jež z běžného mobilu činí přenosné měřicí zařízení.„Přemýšleli jsme, proč nevyužít technologie, kterou neustále nosí v kapse miliony lidí," řekl Snik magazínu Nature. Dodnes prodal 8000 nástavců a spustil web, kde je aplikace ke stažení. Nejprve se zapojili Nizozemci. Posléze i další „občanští vědci" z Atén, Berlína, Londýna a dalších osmi měst, kteří z terénu dodávají data s GPS údaji pro online mapky.

Ta první dokonce vedla k publikaci ve vědeckém časopise Geophysical Research Letters. Článek nesl v říjnu 2014 název Mapování atmosférických aerosolů prostřednictvím občanské vědy a sítí spektropolarimetrů v chytrých telefonech. Kromě běžných náležitostí se za patnáctkou autorů-vědců objevil i přípis „plus 3187 iSPEX občanských vědců". ... ... ...

Zdroj a pokračování textu: Česká pozice

 

(Zdroj obr.: Wikimedia Commons, autor Bill Koplitz)