Profesor Helmut Schwarz, prezident Humboldtovy nadace, v rozhovoru mimo jiné říká: „Jako Humboldtova nadace bychom si přáli, aby spolupráce fungovala obousměrně: nejen Češi do Německa, ale aby i němečtí výzkumníci a akademici mohli působit v ČR. To je úkolem pro vědecké instituce v Praze nebo v Brně, aby se dostaly na vědecký ,radar‘ a byly známy na mezinárodní scéně. V propagaci může pomoci i Humboldtův klub, který sdružuje bývalé stipendisty, humboldtiány. Přeji si, aby i česká vláda pokračovala v podpoře vědy, protože to je jedna z nejlepších investic."

LIDOVÉ NOVINY: Humboldtova nadace za dobu své činnosti podpořila 27 tisíc stipendistů. Jak lze hledat mladé vědce, kteří si takovou podporu zaslouží?

SCHWARZ: To je jedna z vůbec nejtěžších otázek. Každý rok se u nás ucházejí o podporu tři tisíce mladých vědců z různých oborů a zemí světa. A my máme v podstatě jediný formální požadavek - aby měli ukončené doktorské studium, nepodporujeme studenty ani doktorandy. Mohou se ovšem rekrutovat ze všech disciplín.

Na výběru se podílejí přední vědci, kteří nás podporují svými odbornými znalostmi, expertizou a dokážou posoudit kvalitu žadatelů. Když se podíváte zpět, úspěchy našich stipendistů jsou opravdu značné – většina „humboldtiánů“ má za sebou hvězdnou kariéru.

LIDOVÉ NOVINY: Mezi ty nejhvězdnější patří více než 50 nobelistů, kteří od vás obdrželi stipendium... Je jistě těžké někoho vybrat, ale kteří jsou úplně nejvýznačnější?

SCHWARZ: To nelze říci. Držitelů Nobelových cen je přesně 52, ale i ostatních 27 tisíc humboldtiánů tvoří úžasnou společnost. Ještě zajímavější je fakt, že řada nobelistů obdržela stipendia naší nadace ještě dávno předtím, než získali Nobelovu cenu – což se stalo ve 38 případech. I to ukazuje, že asi máme dobrý „nos“ na talenty, když dokážeme objevovat lidi, kteří si podporu skutečně zaslouží.

LIDOVÉ NOVINY: Máte dobrý „čuch“ a předpokládám, že jste jej uplatnili i u 413 oceněných Čechů.

SCHWARZ: Určitě, ale vím jistě, že mezi českými stipendisty není žádný nobelista. Zatím. (smích) Ale jsou to významné osobnosti, pochopitelně. V první řadě uvedu Jiřího Drahoše, nynějšího předsedu Akademie věd ČR, který v osmdesátých letech pobýval v Hannoveru, dále Jiřího Zemánka z Ústavního soudu, Petra Pokorného z Učené společnosti, exministryni spravedlnosti Helenu Válkovou nebo profesora Josefa Michla, který působí zde i v americkém Coloradu. Je to hodně osobností. ...

... ... ...

Zdroj a pokračování textu: Česká pozice

 

(Zdroj obr.: TU Berlin, autor Ulrich Dahl)