První srpen roku 1906 lze považovat za den, kdy byla na ondřejovské hvězdárně zahájena regulérní vědecká pozorování. V pozorovacím deníku prof. Nušla o prvém vědeckém pozorování v Ondřejově Josef Jan Frič napsal:

"Po půlnoci dne 1. srpna 1906, po prvním zdařilém pozorování na Žalově, seběhli jsme dolů a já ve vzpomínkách na Jeníkův shaslý život činím o tom záznam do této památné knihy. Klid jest vše, co při tom cítím... 

Po několikadenních předběžných pracích přípravných v sousedství zedníků, tesařů, truhlářů, zámečníků a natěračů zavěsili jsme hodiny Strasserovy, chronograf Hippův, sekundární hodiny, rozvodní desku sestavili jsme v pracovně, baterie 20 článků s akumulátory uvedena v činnost, protaženy dráty pod zemí, sestaven a zrektifikován nově upravený cirkumzenital s invarovým nosičem zrcátek v západním domku se sklopnou stříškou. 

Prvního pozorování byli účastni Josef Jan Frič, Boh. Mašek, Pařízek Vojtěch, Fr. Nušl, Jaroslav Jeništa, Julius Spíšek."

Více včetně informací o současném výzkumu na http://www.asu.cas.cz/articles/1102/19/v-pondeli-1-srpna-uplyne-110-let-od-prvniho-pozorovani-na-ondrejovske-observatori.

Zdroj: ASÚ AV ČR