„V letošním roce jsme se rozhodli vytvořit sekci „speciální program", který vedle netradičních science show zahrnuje například i koncerty, křest knihy, komentované prohlídky, pozorování ptactva, projížďku elektromobilem nebo divadelní hru. Festival se také bude věnovat vyšším smyslům -bezpečnosti, rakovině prsu nebo boji proti depresím," shrnuje novinky festivalu jeho manažerka Eva Jurková.

Festivalovým děním ožije tradičně budova Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. První dva listopadové týdny se zde uskuteční přednášky, výstavy, workshopy či experimenty. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet medicínu v praxi, ekologický 3D tisk či poodhalit, jak postupují kriminalističtí antropologové při identifikaci kosterních pozůstatků.

Mottem 16. ročníku je „Za hranice známého", a právě její překročení ztvární světelná výstava Event horizont, která se pokusí zprostředkovat pocit při cestě za horizont událostí.

Unikátní český film Kronika králů, satirická komedie Oldřicha Lipského Muž z prvního století, sci-fi snímek Ikárie XB1 nebo dokumentární snímek Pohyby o skupině českých geologů, kteří se vypravili za polární kruh - to jsou filmy, které v rámci festivalu promítnou pražská kina.

Oproti předchozím rokům se organizátoři více zaměřili také na program v menších městech a regionech napříč Českou republikou, akcemi nabitý listopad tak potěší příznivce vědy například ve Vsetíně, kam přijede Michaela Musilová ze Slovenské organizace pro vesmírné aktivity, která povede příští simulovanou misi na Mars.

Veřejnosti se v rámci festivalu otevře 82 pracovišť Akademie věd České republiky a partnerských organizací. Vstup na všechny akce festivalu je zdarma. Na některé (zejména přednášky, vědecké kavárny, science show a filmy) je však potřeba rezervovat si dopředu místo na www.tydenvedy.cz.

Zdroj: AV ČR