„Festival dosud navštívilo několik tisíc lidí, lákadlem jsou pro ně především dny otevřených dveří pracovišť Akademie věd ČR a spolupracujících organizací, kam se běžně lidé nedostanou, science show nebo přednášky. Obrovský zájem je také o interaktivní výstavy nebo workshopy. Lidé také oceňují, že vstup na všechny festivalové akce je zdarma," sdělila manažerka festivalu Eva Jurková.

Panelová diskuse o popularizaci vědy u nás

Ve druhém festivalovém týdnu čekají příchozí přednášky od expertů z různých vědních oborů. Na panelové diskusi  se ve středu 9. listopadu  bude probírat problematika popularizace vědy u nás. Jakou taktiku použít pro komunikaci vědeckých objevů a jak se liší popularizace vědy u nás a v zahraničí? O tom budou  hovořit  vědecký novinář Ondřej Vrtiška, projektová manažerka FameLab Czech Republic Dáša Sephton a Radek Mikuláš z Geologického ústavu AV ČR.

Knihovna snů aneb zažijte středověk

V Knihovně Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze je na sobotu 12. listopadu připravena akce s názvem Knihovna snů.  Zavede návštěvníky do středověku, aby se pokusili  nahlédnout  do každodenního života šlechticů a králů, ale i obyčejných rolníků a kramářů. Součástí programu jsou nejen  přednášky, ale také filmy, workshopy, koncert a další zábava pro děti i dospělé.

Dny otevřených dveří

V rámci Dnů otevřených dveří v Ústavu geoniky AV ČR v Ostravě  se 8. a 9. listopadu uskuteční exkurze,  na kterých se příchozí dozví o využití počítačové tomografie při výzkumu geomateriálů nebo zhlédnou ukázku řezání materiálu vodním paprskem.

Program v regionech

Organizátoři festivalu se letos také více zaměřili na vědecké akce v menších městech napříč Českou republikou. Rozsáhlý program chystá Hvězdárna Prostějov, která  připravila pozorování Slunce pod dohledem odborníků, ale také přednášky - Milan Šálek z Ústavu pro výzkum globální změny AV ČR bude mluvit o nebezpečných povětrnostních jevech.

Vědou bude žít celá Česká republika ještě týden

Týden vědy a techniky AV ČR již šestnáctým rokem zprostředkovává zájemcům o vědu přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a další aktivity napříč všemi vědeckými obory. Vstup na všechny akce festivalu jsou zdarma. Na některé z nich je však potřeba rezervovat si místo na www.tydenvedy.cz.

Zdroj: Tisková zpráva AV ČR