Průvodce informacemi o vědě a výzkumu
AktualityOdkazyČlánkyUdálostiKnihyZ médiíDatabáze odborníkůHodnocení vědy
Hledej
Hledá v rámci
sekce: Články Vypnout filtr
obor: Zemědělství Vypnout filtr
Logo Czech Globe
VĚDY O ZEMI, ATMOSFÉŘE, ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ ZEMĚDĚLSTVÍ Integrovaný systém sledování sucha pro zemědělce

Agrární komora ČR spolu s Centrem výzkumu globální změny AV ČR a Agronomickou fakultou Mendelovy univerzity v Brně pořádala diskuzní seminář na téma „Integrovaný systém sledování sucha - jak můžeme zlepšit monitoring, prognózu a hodnocení dopadů sucha". Jednání proběhlo za účasti uživatelů z oblasti zemědělské praxe, státní správy i akademické obce ve středu 12. 11. 2014 v aule Mendelovy univerzity v Brně.

S.F., 24.11.2014
Bavlna (ilustrační foto)
ZEMĚDĚLSTVÍ BIOLOGIE CHEMIE Bavlna se zvláštním potahem pomáhá získat v poušti vodu z mlhy

Výzkumníci eindhovenské University of Technology (TU/e) společně s výzkumníky hongkongské Polytechnic Unuiversity (PolyU) vyvinuli zvláštní způsob zpracování bavlněných látek, který umožňuje látce absorbovat přebytečnou vlhkost z mlhy v objemu představujícím až 340% hmotnosti látky. Čím je tato „polymerem potažená" bavlna tak zajímavá? Tím, že při vyšší teplotě nashromážděnou vlhkost uvolní. Tato vlastnost činí z takto upravené bavlněné látky potenciální řešení problému se zajišťováním vody v pouštních oblastech - například pro zemědělské účely.

S.F., 8.4.2013
ZEMĚDĚLSTVÍ Čárové kódy by mohly nabízet podrobné informace o nakupovaném zboží

Mason Inman

ODKUD pocházejí vaše potraviny? Ještě před několika lety se většina spotřebitelů spokojila s informací o zemi původu. Ale zájem o fair trade a ekologii společně s obavami o nezávadnost potravin se staly hnacím motorem řady projektů majících sledovat cestu výrobku z místa vzniku až do vašeho nákupního košíku.

Redakce, 4.9.2009
ZEMĚDĚLSTVÍ Biomasa jako součást energetické strategie ČR a EU

Rada pro popularizaci vědy AV ČR uspořádala 12.3.2009 tiskovou konferenci s tematikou využití biomasy. V článku si mů příspěvky, které zazněly a které se dotýkají této problematiky: Zemědělské plodiny pro energii (Ing. Sergej Usťak, CSc., Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i., Praha), Rychle rostoucí dřeviny jako energetické plodiny (Ing. Jan Weger, PhD., Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i., Průhonice), Využití biomasy z pohledu ČEZ., a. s. (Mgr. Markéta Řízková, ČEZ, a.s.), Biomasa z mikrořas jako potenciální zdroj biopaliv (Doc. RNDr. Jiří Masojídek, CSc., Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i., Třeboň).

Redakce, 20.3.2009