Průvodce informacemi o vědě a výzkumu
AktualityOdkazyČlánkyUdálostiKnihyZ médiíDatabáze odborníkůHodnocení vědy
Hledej
 

Inforum 2017: 23. ročník konference o profesionálních informačních zdrojích

Web události:
Typ události:
Odborné akce, Přednášky
Datum konání:
od 29.5.2017 do 31.5.2017, uzávěrka 15.5.2017
Místo konání:
Vysoká škola ekonomická, náměstí Winstona Churchilla 4, Praha, Česká republika
Pořadatel:
Albertina icome Praha s.r.o., Vysoká škola ekonomická
Popis události:

23. ročník konference INFORUM, která je zaměřena na elektronické informační zdroje a jejich akvizici, správu a propagaci, na aktuální trendy ve vyhledávání, na digitalizační projekty, a další témata, se uskuteční 30. a 31. května na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Doprovodný workshop zaměřený na archivaci sociálních médií (Yvonne Ng) se koná v pondělí 29. května. Kompletní program je dostupný na webu konference, během zahájení vystoupí zvaní řečníci Carl Grant (University of Oklahoma Libraries), Yvonne Ng (WITNESS), Fiona Greig (University of Surrey) a Kai Karin Geschuhn (Max Planck Digital Library). Konference je tradičně doprovázena expozicí domácích a zahraničních firem. Na závěr konference proběhne panelová diskuse Open Access ve středu/střetu zájmu se zahraničními a domácími panelisty.

Registrace na konferenci je možná až do 22. května, k dispozici je i přihláška na samostatný workshop. Mediálními partnery letošní konference jsou časopisy ITlib a KNIHOVNA – knihovnická revue.
(Anonymous, 26.4.2017)
Zažímalová: Kreativita je naší hlavní devízou

Navrhlo ji 40 z 54 ústavů Akademie věd a na sněmu byla jasně zvolena nástupkyní Jiřího Drahoše. „V žádném případě bychom nesouhlasili, aby rozpočtová kapitola AV spadla pod plánované ministerstvo výzkumu," říká biochemička Eva Zažímalová. S kolegy se obává eventuálních politických tlaků.

S.F., 20.2.2017
Noční snímek České republiky
Tmavá obloha v Brdech: Rozsáhlé území bez světelných zdrojů je v ČR unikátem

Astronomové z České astronomické společnosti loni na jaře a na podzim měřili jas noční oblohy na 10 místech nové CHKO Brdy. V rozsáhlém území nové CHKO totiž na rozdíl od našeho běžného vnitrozemí nejsou světelné zdroje. Z pohledu astronomů je to potenciálně zajímavá lokalita pro pozorování. Noční obloha bez rušivých světel je ale také přírodním bohatstvím, které láká k výpravám za nočními živočichy. Brdy jsou proto cenné zejména z hlediska vnímání noční krajiny a také z hlediska živé přírody, jejíž přirozené procesy tak nejsou nijak ovlivňovány působením umělého osvětlení.

S.F., 16.2.2017
Arnošt Marks: Kafemlejnek se vyčerpal. Vycházíme ze zavedených mezinárodních standardů

Nový systém hodnocení výzkumných organizací se zaměří také na jejich dlouhodobé strategie.

S.F., 14.2.2017
Vláda schválila nový způsob hodnocení výzkumných organizací od roku 2017

Nové zásady hodnocení výzkumných organizací od roku 2017, které přinesou velké změny stávajícího systému, schválila vláda na svém zasedání ve středu 8. února. Metodiku hodnocení výzkumných organizací a hodnocení programů účelové podpory výzkumu, vývoje a inovací předložil místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

S.F., 10.2.2017
Logo NKC
NKC spouští kampaň k Mezinárodnímu dni žen a dívek ve vědě

V sobotu dne 11. února 2017 si již podruhé připomeneme všechny ženy a dívky působící ve vědě na celém světě. Na sklonku roku 2015 Valné shromáždění OSN rozhodlo označit právě tento den Mezinárodním dnem žen a dívek ve vědě. NKC - gender a věda SOÚ AV ČR, v.v.i., (NKC) se k tomuto dni připojí realizací online kampaně, která má za úkol zviditelnit přínos vědkyň pro českou a světovou vědu a která potrvá od 1. 2. 2017 do 11. 2. 2017.

S.F., 6.2.2017
Akademická sféra slabého podnikatelského ducha nemá

Mnoho analýz kritizuje chabou spolupráci škol či ústavů s byznysem. Odlišný pohled nabízí studie think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu AV v rámci institutu CERGE-EI.

S.F., 31.1.2017
Jiří Drahoš: Bez vědy a vědců se naše společnost neobejde

„Funkce předsedy Akademie je do značné míry také politickou záležitostí. Zvažuji kandidaturu na prezidenta České republiky. Definitivní rozhodnutí padne v březnu, a pokud se pro ni rozhodnu, půjdu do ní nejen srdcem, ale i rozumem," říká v rozhovoru Jiří Drahoš, jenž 24. března 2017 opustí po osmi letech post předsedy Akademie věd.

S.F., 31.1.2017
Kateřina Rohlenová
Vědci z BIOCEV přinutili rakovinné buňky, aby se samy zničily

Ještě nikdy nebyli čeští vědci tak blízko léku na rakovinu prsu. Po čtyřech letech vyvinuli látku, která dokázala zcela zneškodnit nádorové buňky u jedné z jejích nejagresivnějších forem. V České republice jí trpí až 20 procent pacientek s nádorem prsu. Přípravek s názvem MitoTam úspěšně prošel laboratorními i preklinickými zkouškami. Letos se plánuje zahájení klinických testů na lidském organismu.

S.F., 31.1.2017
Why did Beall's List of pontencial predatory publishers go dark?

Jeffrey Beall, the University of Colorado Denver librarian who has since 2008 chronicled "potential, possible, or probable" predatory publishers, has - at least for now - pulled the plug on his influential, and at times controversial, site.

S.F., 23.1.2017
strana 1/1687celkem 16862 položek