Průvodce informacemi o vědě a výzkumu
AktualityOdkazyČlánkyUdálostiKnihyZ médiíDatabáze odborníkůHodnocení vědy
Hledej
Hledá v rámci
sekce: Knihy Vypnout filtr
obor: Chemie Vypnout filtr
Zeme jako sklenik
Země jako skleník

Kniha Prof. RNDr. Lubomíra Nátra, DrSc. se věnuje aktuálním otázkám, na které bychom měli všichni ve vlastním zájmu hledat odpovědi. Žijeme ve skleníku? Kdo nebo co stojí za globálním oteplováním? Co je příčinou zvýšeného výskytu extrémních klimatických jevů? Je na vině nejznámější skleníkový plyn, oxid uhličitý? Můžeme jeho koncentraci v atmosféře nějak snížit? Jaké důsledky bude mít další zvyšování koncentrace CO2? Na rozdíl od senzacechtivých článků a reportáží autor hledá odpovědi ve vědeckých výzkumech. Poskytuje tak čtenáři dostatečný základ k tomu, aby sám kvalifikovaně posoudil věrohodnost a význam mediálních zpráv.

 

10.6.2009
Gaia vrací úder
Gaia vrací úder

Profesor James Lovelock se v 70. letech minulého století proslavil svou teorií, podle níž geosféra, atmosféra a biosféra na Zemi tvoří provázaný systém, na který můžeme pohlížet jako na jediný živý organismus. Tento organismus pojmenoval Gaia po řecké bohyni, stvořitelce Zemi. Kniha přináší propracovanou teorii obsahující mimo jiné i katastrofické vize dalšího možného vývoje planety.

 

24.4.2009
Vzpominky
VZPOMÍNKY

Vlastní život Otto Wichterla je věcně a střízlivě zachycená historie českého chemika, vynálezce silonu a měkkých kontaktních čoček: je to ovšem také příběh  vědce světového formátu, na jaké tato země  není nejbohatší: a je to zároveň příběh české nepoddajnosti a českého způsobu realismu: a historie přežití lidského ducha za všech okolností a všech okupací posledních padesáti pěti let.

26.11.2008
Alchymie Nauka mezi snem a skutečností
Alchymie

 

Alchymie nepřestává přitahovat pozornost, jen důvody zájmu se mění. V minulosti byly přitažlivé její sliby, v Evropě především výroba drahých kovů transmutací z kovů obecných, ve staré Číně to bylo dosažení nesmrtelnosti. Dnes se zájem soustřeďuje na zkoumání toho, čím vším vlastně alchymie byla. Názor na ni procházel v posledních dvou staletích proměnami, kolísal mezi jejím odsouzením jako podvodného zlatodějství až po tvrzení, že nešlo o nic jiného než o jakousi primitivní chemii. Dodnes tak nebyla navržena definice alchymie, která by byla obecně přijata. To je také naznačeno na začátku knihy Vladimíra Karpenka, jejímž cílem není vylíčení dějin alchymie, ale uvedení některých důležitých okamžiků v jejím vývoji.

30.10.2008
Alchymie Svět pohádek a legend
Alchymie

 

Kniha Vladimíra Karpenka není vědecká. Je to malý výběr z bohatství starých historek, jehož cílem je ukázat méně známou stránku alchymie. Setkáme se s čínskými Nesmrtelnými, s nejproslulejším arabským alchymistou, který možná vůbec neexistoval, nahlédneme do Indie. Zjistíme, že za alchymistu byl pokládán Mojžíš, ale jejím zakladatelem měl být Hermes. Samozřejmě nesmí chybět Evropa, kde poznáme ty, kteří prý alchymií nezměrně zbohatli, i jiné, kteří naopak přišli na mizinu. Alchymie měla své údajně úspěšné hrdiny, ale také mučedníky, kteří za své domnělé znalosti zaplatili tím nejdražším - vlastním životem. Vyprávění místy doplňuje vysvětlující komentář, ale jako celek je to pohádkový svět. Jen na rozdíl od pohádek v něm nejsou pokaždé šťastné konce.

30.10.2008
Rudolf Zahradnik
Laboratorní deník

Životopisné vzpomínky Rudolfa Zahradníka, známého fyzikálního a kvantového chemika a později předsedy Akademie věd České republiky (nyní čestného předsedy AV ČR), zahrnují více než dvě třetiny 20. století a samý počátek století jednadvacátého. Jde o období členěné podle stěžejních historických událostí - od konce první republiky přes německou okupaci, konec války, čtyřicet dva let "reálného socialismu" až po renesanci demokracie-, mající tři roviny vyprávění: obecné klima období, osobní historky a události, jež dokreslují dobovou atmosféru, a zprávu o badatelství vlastním a badatelství osob blízkých a kolegů.

18.9.2008