Inforum 2013: 19. ročník konference o profesionálních informačních zdrojích
- Vyhledávání a discovery systémy
- Marketing knihoven
- Zahraniční a české odborné e-knihy
- Digitalizace a přístup k historickým pramenům
- Projkety a záměry pro budoucnost
- ad.
Ve středu 17. dubna 2013 13:00-22:00 se na Filozofické fakultě UK uskuteční druhý ročník Dne vědy FF UK. Přednášet budou přední vědecké kapacity na poli společenských věd, představí se úspěšní studenti doktorského studia a proběhnou interaktivní workshopy reprezentující vzájemnou spolupráci humanitních a exaktních věd. Součástí bude i panelová diskuse My a oni:V ztahy mezi kulturami z mezioborové perspektivy a zahájení výstavy Jazyk, písmo, interpretace.
Změny v chování mladých lidí, kteří stále častěji odkládají zásadní životní rozhodnutí a déle setrvávají v roli dospívajících, má popsat rozsáhlý výzkum odborníků Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU). Podle prvních výsledků mladí lidé například mnohem častěji a déle bydlí současně na více místech a své příjmy skládají z více různých zdrojů.
České vědecké expedici pod vedením Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze se podařilo ve středním Súdánu učinit objev jednoho z největších pohřebišť lovců-sběračů v severní Africe. Podle odhadů se zde nachází 400–450 pohřbených jedinců.
Začalo to otázkou, jak co nejobjektivněji změřit motorické dovednosti volejbalových hráčů. Na konci stál patent na diagnostické zařízení pro hodnocení a zdokonalování motorických dovedností, za kterým stojí Ing. Pavel Vodička a doc. Ing. František Zahálka, Ph.D., z Fakulty tělesné výchovy a sportu UK.
Průzkumy DNA ukázaly, že lidé žijící před 40 tisíci lety v okolí Pekingu jsou pravděpodobně příbuzní mnoha dnešních Asiatů a původních obyvatel Ameriky.
Výzkumný tým Katedry psychologie FF UK realizoval v letech 2010-2012 výzkum zaměřený na psychosociální aspekty péče v českých porodnicích. Podrobné výsledky jsou k dispozici v publikaci Psychosociální aspekty v současném českém porodnictví - kvalita perinatální péče očima rodiček, která právě vychází ve Vydavatelství FF UK.
Muzeologům z brněnského Mendelova muzea se podařilo v USA vypátrat další artefakty, jež se váží k životu génia.
Monografie přibližuje čtenářům problematiku měnového vývoje v českých zemích od 2. pol. 18. století po současnost. Na základě přehledu jednotlivých měn, které se na našem území během uplynulých dvou a půl staletí vystřídaly, líčí hospodářský a sociální vývoj v českých zemích v průběhu našich moderních dějin. Detailně také zkoumá jednotlivá platidla, která v jednotlivých obdobích naší historie obíhala, i jejich uměleckou a sběratelskou hodnotu a pokouší se jejich reálnou kupní sílu přiblížit převody na dnešní relace. Kniha obsahuje i informace o cenách a mzdách v dané době, aby bylo možné si učinit konkrétní představu o tom, jakou roli v životě lidí peníze hrály a jak asi mohly vypadat jejich osobní a rodinné rozpočty
Aktuální podobu studie Navigátor bezpečného úvěru, jejímž hlavním cílem je analyzovat trh spotřebitelských úvěrů a přinést srozumitelný návod pro odlišení bezpečného a rizikového poskytovatele úvěru, vydali experti z IES FSV UK.