

Už staří Dánové zřejmě milovali pálivé jídlo. Zbytky potravy nalezené na střepech šest tisíc let staré keramiky v pobaltské oblasti ukazují, že tyto nádoby sloužily k vaření masa a ryb ochucených kořením podobným pepři či hořčici.
Už staří Dánové zřejmě milovali pálivé jídlo. Zbytky potravy nalezené na střepech šest tisíc let staré keramiky v pobaltské oblasti ukazují, že tyto nádoby sloužily k vaření masa a ryb ochucených kořením podobným pepři či hořčici.
Průzkumy DNA ukázaly, že lidé žijící před 40 tisíci lety v okolí Pekingu jsou pravděpodobně příbuzní mnoha dnešních Asiatů a původních obyvatel Ameriky.
Podle nové studie publikované 4. ledna v internetovém časopise PLoS ONE existují mezi muži a ženami velké osobnostní rozdíly.
TVT 2011. Ženám se ve vědě daří, mají to ale mnohem těžší než jejich mužské protějšky. To si myslí Alice Červinková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, která se věnuje genderovým studiím. „Pro platové rozdíly na základě pohlaví neexistuje žádný důvod," říká a poukazuje tím na fakt, že ženy ve vědě berou pouze sedmdesát procent toho, co jejich kolegové vědci.
Matt Kaplan
„Neuvěřitelné" výsledky nedávné studie DNA poukazují na výhody starověké urbanizace. Stejně jako v dnešních metropolích, i ve starověkých městech byli obyvatelé vystaveni velkému riziku infekce - a dnes jsou jejich potomci díky tomu silnější, uvádí nová vědecká studie.
Shanta Barley
Ne nadarmo označuje Bible tento kraj jako „zemi oplývající mlékem a medem". V oblasti dnešního Izraele najdeme nejen nejstarší známé včelí úly na světě, ale ukazuje se také, že dávní včelaři vybrali pro svou zemi ty nejlepší včely.
Projekt založený na mezinárodní spolupráci (Archeologický ústav AV ČR, Praha, v. v. i. a Musée Cantonal d´Archéologie et d´Histoire Lausanne, Švýcarsko) je zaměřen na odborné zajištění a konzervaci unikátních dřevěných konstrukcí z 5. stol. př. n. l., které byly na předhradí hradiště Vladař poškozeny vyhloubením novodobé nádrže. Dokumentace dřevěných architektonických prvků a přesné zmapování celkového rozsahu unikátního stavebního díla umožní také stanovit ochranný režim ohroženého areálu z hlediska památkové péče. Mezioborový výzkum výjimečné lokality vychází z kombinace archeologických i paleoenvironmentálních pramenů, jejichž publikace přinese z mnoha hledisek jedinečné informace.
Salkův institut byl založen v 60. letech Jonasem Edwardem Salkem, objevitelem vakcíny proti dětské obrně. Jeho cílem bylo založení společenství, které by se věnovalo prozkoumání otázek týkajících se základních principů života, vytvoření místa, kde by biologové, ale i ostatní vědci mohli vzájemně spolupracovat a také zvažovat důsledky svých objevů pro budoucnost lidstva.
Tím jak stárneme, začíná se nám zhoršovat naše paměť, zapomínáme jména, horko těžko si vybavujeme nedávnou konverzaci a příliš často zapomínáme na sjednané schůzky a úkoly. Evropští výzkumníci pracující v projektu HERMES (Kognitivní podpora a průvodce pro aktivní stáří) využívají informační a komunikační technologie (ICT) k vytvoření uživatelsky příjemného systému, který by poskytl starším lidem určitou podporu při ztrátě paměti a zároveň jim nabídl cvičení pro její zlepšení. Projektu HERMES byla přidělena částka 2.82 milionů eur financovaných z ICT tématu sedmého rámcového programu (FP7, Theme of the Seventh Framework Programme).
Archeologický ústav AV ČR, Praha vydává osmidílnou Archeologii pravěkých Čech. Dosud nejrozsáhlejší osmidílné kompendium o českém pravěku shrnuje současné vědomosti, podává přehled pramenů, kladených otázek i názorů na interpretaci získaných dat. Předvádí, na co lze navázat, které přístupy se jeví jako perspektivní a do kterých oblastí by měly směřovat nové badatelské projekty a projekty památkové péče.